Buddhismus a sexuální orientace

autor: | 8. 04. 2019 | Pelmel

LGBT lidé, kteří se dostanou do kontaktu s buddhismem, mohou čelit otázce, jestli jejich orientace není v rozporu s buddhistickým učením. Jak tedy buddhismus na odlišnou sexuální orientaci nahlíží?

Jedním z mnoha rozdílů mezi buddhismem a dalšími duchovními směry je, jak malý klade důraz na sexualitu z pohledu etiky. Buddhismus se zaměřuje především na doporučení, abychom svým sexuálním chováním neubližovali druhým. To se týká především laických praktikujících, klášterní život je svázaný přísnějšími pravidly včetně celibátu.

V prvních sútrách (texty zachycující učení předané Buddhou) není akceptované či neakceptované sexuální chování laiků specificky zmiňované. Raný buddhismus se k homosexuálním vztahům nevyjadřoval. Ani Pálijský kánon neříká nic ohledně sexuálního vztahu s osobami stejného pohlaví. V některých tradicích se postupem času objevil zákaz týkající se nevaginálního sexu, nicméně tento zákaz nevycházel z toho, co říkal Buddha.

Přístup jednotlivých buddhistů vůči LGBT lidem je ve skutečnosti ovlivněný spíše kulturními zvyky než buddhistickou filozofií. Zatímco tradiční buddhistické společnosti jsou konzervativnější, západní buddhisté jsou liberální a otevření všem bez rozdílu.

Všichni máme buddhovskou podstatu, potenciál dosáhnout osvícení, bez ohledu na naše sexuální preference. V zahraničí najdeme mnoho předních učitelů z řad menšiny a existují i meditační retreaty speciálně pro LGBT praktikující.

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Chyby, které vyplývají z hněvu

Chyby, které vyplývají z hněvu

Hněv je jednou z nejničivějších emocí, kterou může člověk zažít. Již před více než dvěma a půl tisíci lety varoval Buddha Šákjamuni před negativními...

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Stúpa Svájambhú se tyčí na vrcholu zeleného kopce v Káthmándú. Jedná se jedno o z nejposvátnějších buddhistických poutních míst světa. Tento dávný...

Zpět na předchozí stránku

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Reklama

Pin It on Pinterest