Buddhistické svátky

autor: | 16. 09. 2016 | O buddhismu

Buddhisté po celém světě slaví v průběhu roku různé svátky. Většina je spjatá s důležitými událostmi v životě Buddhy a dalších bódhisattvů. Data svátků vychází mnohdy z lunárního kalendáře a často se v různých zemích a tradicích liší.

Svátky jsou radostné události. Sváteční den lidé obvykle začínají návštěvou místních chrámů, kde nabízí jídlo a další věci mnichům a naslouchají učení. Odpoledne mnohdy rozdávají jídlo chudým, aby získali dobré zásluhy, chodí kolem chrámů či stúp, zpívají a meditují.

Nový rok
Nový rok je oslavován po celém světě v odlišný den. V théravádových zemích (Thajsko, Barma, Srí lanka, Kambodža a Laos) je Nový rok slaven po tři dny od první úplňku v dubnu. V mahajánových zemích Nový rok začíná první úplněk v Lednu. Tibetští buddhisté nový rok nazývají Losar a slaví jej po dobu 15 dnů obvykle v únoru či březnu.

Vesak (Den Buddhy)
Vesak je svátkem narození Buddhy a jedná se o nejdůležitější svátek v buddhismu. Buddhisté slaví narození, osvícení a smrt Buddhy v jeden den a to během prvního úplňku v květnu. Název “Vesak” pochází z názvu indického měsíce, kdy se narození Buddhy slaví.

V tibetském buddhismu se slaví zrození Buddhova zrození, osvícení a smrti během svátku Saka Dawa. Skutky, které se v této době vykonají, se násobí a tak Tibeťané v této době darují almužnu žebrákům a zdržují se jedení masa.

Den Sanghy (Makha Bucha)
V Den Sanghy se připomíná návštěva Buddhy v klášteře Veruvana ve městě Rádžgir. Tehdy se spontánně a bez předchozí domluvy sešlo 1250 plně probuzených mnichů, aby vzdali poctu Buddhovi. Svátek se slaví během úplňku třetího lunárního měsíce, což může vycházet na únoru či březen.

Den Dharmy (Asanha Bucha)
Tento svátek se slaví na úplněk osmého lunárního měsíce (cca červenec). Připomíná “otočení kola Dharmy”, první Buddhovo učení po dosažení osvícení (o Čtyřech vznešených pravdách) v Sárnáth.

V Tibetu se slaví svátek první učení Buddhy jako Choekhor Duechen.

Den Půstu (Uposatha)
Tento svátek je důležitý především pro théravádový buddhismus. Vztahují se ke čtyřem tradičním svatým dnům v měsíci – úplňku, novu a čtvrtluní. Na Srí Lance je svátek znám jako Den Poya. Buddhisté během těchto dnů dodržují půst – vůbec nejí.

Den Paváraná
Nastává většinou v říjnu a značí konec období dešťů. Jedná se o konec Vassa (dešťový “retreat”), každoroční tříměsíční meditační praxi pro théravádové mnichy, kdy neopouští svoje kláštery.

Obřad Kathina
Obřad se koná v libovolném vhodném termínu do jednoho měsíce od konce tříměsíčního období dešťů. Během tohoto dne darují laičtí buddhisté nová roucha a další nezbytnosti mnichům a mniškám.

Songkran
Thajský buddhistický svátek trvá několik dní uprostřed dubna. Lidé čistí svoje domy a myjí svoje oblečení. Užívají si kropení mnichů parfémovanou vodou. Tento svátek je jako jarní úklid.

Svátek plovoucích misek (Loy Krathong)
Svátek se koná během půlnoční noci dvanáctého lunárního měsíce. Lidé přináší misky tvořené listy, které obsahují květy, svíčky a vonné tyčinky. Tyto misky lidé nechají plout po vodě a s tím, jak misky odplouvají, odchází i veškeré neštěstí. Tato tradice vzdává hold Buddhovi, který otiskl svoje chodidla na břehu řeky Narmada v Indii.

Svátek orby
Svátek se koná v květnu, když je měsíc na půl cesty k úplňku. Během svátku táhnou dva bílí voli zlatě pomalovaný pluh, následovaný čtyřmi dívkami oděných v bílém, které házejí semínka rýže z košů. Jedná se o oslavu Buddhova prvního okamžiku osvícení, ke kterému došlo, když mu bylo sedm let, když s otcem sledovali orbu.

Sloní svátek
Buddha používal příklad divokého slona, který je připoutaný k ochočenému slonu, aby ho učil a trénoval. Stejně tak osobě, která je nová v buddhismu, by měl pomáhat starší buddhista. Pro připomenutí slaví thajští buddhisté Sloní svátek třetí sobotu v listopadu.

Svátek zubu
Na malém kopci na Srí Lance je velký klášter, který byl postaven, aby ochraňoval relikvii Buddhy – jeho zub. Zub nemůže být nikdy spatřen, protože je držen hluboko v mnoha skříňkách. Jednou do roka v srpnu, během půlnoční noci, se koná se zubem speciální průvod.

Den předků (Ullambana)
V mahajánových tradicích se věří, že jsou první den osmého lunárního měsíce otevřeny brány do pekla a duchové mohou po 15 dnů vstupovat do našeho světa. Během této doby je darováno jídlo, aby se ulehčilo utrpení těchto duchů. 15. den nastává Ullambana, lidé navštěvují hřbitovy a nabízí dary svým předkům. Tento svátek slaví mnoho théravádových praktikujících v Kambodži, Loasu a Thajsku.

Narození Avalókitéšvary
Svátek velkého bódhisattvy soucitu se koná během úplňku v březnu.

Dzamling Čisang
Tibetský svátek modlitby na počest výstavby klášterního komplexu Samjä. V Tibetu se slaví 15. den 5. měsíce tibetského kalendáře (obvykle červenec). Tibeťané vystupují na vrchol místních hor, zapalují kadidlo a věsí modlitební praporky.

Svátek Šoton (Jogurtový svátek)
Zvláště známý sedmidenní tibetský svátek v klášteře Drepung v Lhase se koná na přelomu srpna a září. Na kopci vedle kláštera se vyvěšuje velká thangka Buddhy a přicházejí tisíce lidí, aby thangku viděli a modlili se před ní. Poté jdou Tibeťané na piknik a poslouchání tibetské opery.

 

Z různých zdrojů

 

Redakce

Autor příspěvku: Redakce

Redakční články jsou překladem ze zahraničních článků či pochází z dalších dostupných zdrojů.

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Tibetské buddhistické kalendáře

Tibetské buddhistické kalendáře

Tibetské buddhistické kalendáře představují hluboce zakořeněnou tradici, která propojuje náboženské, kulturní a astrologické aspekty života v...

Šántidéva: Mistr cesty bódhisattvy

Šántidéva: Mistr cesty bódhisattvy

V kaleidoskopu duchovních tradic jasně září postava Šántidévy, významného indického mistra ze 7. století. Jeho životní příběh a učení představují...

Lhabab Düčhen

Lhabab Düčhen

Lhabab Düčhen neboli „Buddhův sestup z nebeské říše“, je posledním ze čtyř hlavních velkých buddhistických svátků – z tibetštiny düčhenů. Tyto...

Čhökhor Düčhen

Čhökhor Düčhen

Čhökhor Düčhen neboli „Den Buddhova prvního otočení Kola Dharmy“, je třetím ze čtyř hlavních velkých buddhistických svátků – z tibetštiny düčhenů....

Zpět na předchozí stránku

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest