Buddhisté z celého světa se sjíždějí do Asie, aby navštívili tato slavná místa, která jsou esencí jejich kultury, tradic, rituálů a Buddhova dědictví. Návštěva těchto míst ve vás vyvolá pocit klidu a míru, zvýší vaše poznání v oblasti buddhistické kultury, stejně jako vás navede na cestu k duchovní stránce života. V tomto článku naleznete několik nejpopulárnějších buddhistických míst.

Bódhgaja, Bihár

Tato lokalita, která je proslulá díky chrámu Mahábódhi, je pravděpodobně nejdůležitější buddhistickou oblastí v Indii. Je celosvětově známá jako místo, kde Siddhártha Gautama alias Buddha dosáhl osvícení. Hned vedle chrámu můžete nalézt také posvátný strom bódhi, pod kterým k osvícení došlo. Bódhgaja je také pověstná 24 metrů vysokou sochou Buddhy. Kromě těchto míst najdete v okolí také další tři kláštery. V blízkosti se nachází i tibetský utečenecký trh, který je velkým turistickým lákadlem.

Lumbini, Nepál

Lumbini je známé jako Buddhovo rodiště a nachází se na hranicích Indie a Nepálu. Jedná se o památku zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO. Místo je známé také díky chrámu Maya Devi a stromu bódhi, který se v Lumbini nachází. V oblasti naleznete také starověké stúpy, které zde stojí již 2000 let. Turisté sem chodí meditovat, studovat svaté texty a učit se o buddhismu.

Buddhistický klášter Rumtek, Sikkim

Rumtek je největším sikkimským klášterem, bydlí zde mnoho mnichů, kteří předvádějí rituály linie Karma Kagjü. Pokud se vydáte do Sikkimu, klášter Rumtek je jedním z těch slavných míst vybízejících k návštěvě. Zlatá stúpa patří mezi nejpopulárnější turistické destinace a v klášteře se nachází mnoho důležitých artefaktů, které mají pro buddhistické náboženství mimořádný význam.

Dharamsala, Himáčalpradéš

Kromě slavného kriketového stadionu naleznete v Dharamsale McLeod Ganj – místo proslulé svým buddhistickým dědictvím a známé také jako malá indická Lhasa. Komplex Tsuglagkhang a klášterní sídlo Palpung Sherabling při své návštěvě Dharamsaly nesmíte minout. Mnoho turistů navštěvuje tuto lokalitu, aby zde absolvovali hodiny meditace či vipassany a zároveň si užili krásné himáčalpradéšské počasí.

 

zdroj