Ne náhodou se říká, že všechno zlé je k něčemu dobré. Když se nám stane něco špatného, je pro nás obtížné poodstoupit a vnímat, že ve skutečnosti to pro nás může být prospěšné. Nic totiž nemusí být takové, jak se nám jeví na první pohled. Pokud se nám podaří přestat hodnotit jevy a škatulkovat je jako dobré či zlé, získáme mnohem více svobody a uvolněnosti.
Události v životě nejsou samy o sobě dobré či zlé. Tak je pouze interpretuje naše mysl podle svých návyků. Abychom si to mohli ve svém životě lépe uvědomovat, může nám pomoci následující tradiční příběh o sedlákovi.
Sedlák si koupil svého prvního koně. Celá vesnice se sešla a blahopřála mu. Všichni mu říkali: “To máš nádherného koně, to je dobré!” Sedlák se jen prostě pousmál a s naprostou vyrovnaností pravil: “Dobré či zlé? No, uvidíme.“
Brzy sedlákovi kůň utekl do přírody. Vesničané za ním přicházeli a říkali: “To je ale zlé, jaká velká ztráta!” Sedlák se opět usmál a pravil: “Dobré či zlé? Uvidíme.“
Během několika dní se sedlák ráno probudil a zjistil, že se kůň se vrátil a přivedl s sebou další dva divoké koně. Vesničané tomu nemohli uvěřit a říkali sedlákovi: “To je dobré, jaké velké štěstí mít tolik koňů!” A sedlák opět pravil: “Dobré či zlé? Uvidíme.“
Sedlákův syn pak začal nové divoké koně krotit. Jeden kůň však syna shodil na zem a syn si zlomil nohu. Bylo to v době před žněmi, kdy sedlák potřeboval synovu pomoc. Vesničané říkali: “To je zlé, přijít o synovu pomoc teď před žněmi, jaké neštěstí!” Sedlák opakoval svá obvyklá slova: “Dobré či zlé? Uvidíme.“
Krátce poté vypukla válka a všichni mladí muži museli naverbovat do války. Sedlákův syn ovšem díky zlomené noze nemusel. Většina vojáků zemřela v boji a zlomená noha, která vypadala na první pohled jako neštěstí, synovi zachránila život. A tak bychom mohli pokračovat dál.
Buddhismus nás učí, že všechno prochází neustálou změnou a naše vnímání je limitované našimi koncepty. Až váš život tedy přinese náročné zkoušky, vzpomeňte si na moudrého sedláka.
Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂