Dobré či zlé?

autor: | 28. 01. 2020 | Pelmel

Ne náhodou se říká, že všechno zlé je k něčemu dobré. Když se nám stane něco špatného, je pro nás obtížné poodstoupit a vnímat, že ve skutečnosti to pro nás může být prospěšné. Nic totiž nemusí být takové, jak se nám jeví na první pohled. Pokud se nám podaří přestat hodnotit jevy a škatulkovat je jako dobré či zlé, získáme mnohem více svobody a uvolněnosti.

Události v životě nejsou samy o sobě dobré či zlé. Tak je pouze interpretuje naše mysl podle svých návyků. Abychom si to mohli ve svém životě lépe uvědomovat, může nám pomoci následující tradiční příběh o sedlákovi.

Sedlák si koupil svého prvního koně. Celá vesnice se sešla a blahopřála mu. Všichni mu říkali: “To máš nádherného koně, to je dobré!” Sedlák se jen prostě pousmál a s naprostou vyrovnaností pravil: “Dobré či zlé? No, uvidíme.

Brzy sedlákovi kůň utekl do přírody. Vesničané za ním přicházeli a říkali: “To je ale zlé, jaká velká ztráta!” Sedlák se opět usmál a pravil: “Dobré či zlé? Uvidíme.

Během několika dní se sedlák ráno probudil a zjistil, že se kůň se vrátil a přivedl s sebou další dva divoké koně. Vesničané tomu nemohli uvěřit a říkali sedlákovi: “To je dobré, jaké velké štěstí mít tolik koňů!” A sedlák opět pravil: “Dobré či zlé? Uvidíme.

Sedlákův syn pak začal nové divoké koně krotit. Jeden kůň však syna shodil na zem a syn si zlomil nohu. Bylo to v době před žněmi, kdy sedlák potřeboval synovu pomoc. Vesničané říkali: “To je zlé, přijít o synovu pomoc teď před žněmi, jaké neštěstí!” Sedlák opakoval svá obvyklá slova: “Dobré či zlé? Uvidíme.

Krátce poté vypukla válka a všichni mladí muži museli naverbovat do války. Sedlákův syn ovšem díky zlomené noze nemusel. Většina vojáků zemřela v boji a zlomená noha, která vypadala na první pohled jako neštěstí, synovi zachránila život. A tak bychom mohli pokračovat dál.

Buddhismus nás učí, že všechno prochází neustálou změnou a naše vnímání je limitované našimi koncepty. Až váš život tedy přinese náročné zkoušky, vzpomeňte si na moudrého sedláka.

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Stúpa Svájambhú se tyčí na vrcholu zeleného kopce v Káthmándú. Jedná se jedno o z nejposvátnějších buddhistických poutních míst světa. Tento dávný...

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest