Sleva!

Bláznivý jógin

Zázračný život a učení Dugpy Künlega

2. vyd. 2018, ISBN 978-80-7436-093-0, Brož., 200 str.
Nakladatel: DharmaGaia

Cena je včetně DPH.

Original price was: 258 Kč.Current price is: 240 Kč.

Není skladem

„Tajný životopis“ jednoho z předních tibetských světců, buddhy jménem Dugpa Künleg (1455-1570), následovníka duchovní linie založené Tilopou, Nárópou, Marpou a Milaräpou, a inkarnace velkého mahásiddhy Sarahy. Obyvatelé Tibetu si Dugpu Künlega zamilovali jako „bláznivě moudrého“ učitele a probuzeného mistra, jehož urážlivé chování a přisprostlý humor měly za cíl probouzet prosté lidi i jóginy ze spánku náboženského dogmatismu a samolibého klidu. Tato kniha je souborem anekdotických příběhů a písní, které se až do dnešních dnů vyprávějí v hostincích i chrámech Tibetu a Bhútánu.

Bláznivý jógin byl prvním životopisem bláznivého adepta „v akci“, který se kdy na Západě objevil. Na rozdíl od jiných, mnohem asketičtějších východních učitelů, hlásajících popírání těla a jeho tužeb, Dugpa Künleg využíval ve všech situacích touhu, cit a sexualitu k vyvolání deziluze, vhledu a rozkoše. S nesmírnou obratností ve sjednocování protikladů následoval stezku tantry čili realizace blaženosti a za pomoci sexu urychloval probuzení svých družek. Coby jedinečná kronika probuzeného jednání je Bláznivý jógin doposud nejpřesvědčivějším úvodem do vysokého učení tibetské tantry.

Keith Dowman, který přeložil tibetský text do angličtiny, strávil v severní Indii a v Himálaji čtrnáct let, během nichž se zabýval meditací a studiem tibetské tradice. Mezi jeho překlady můžeme uvést Calm and Clear, The Legend of the Great Stupa a Loom of the Light. Lee Baarslagová, která vytvořila ilustrace plné autentických detailů, žije a maluje v Nepálu.

„Tanečník v nezničitelném proudu magických iluzí,
sjednotitel změti rozporů a absurdit,
držitel síly otáčející Kolem blaženosti a prázdnoty,
hrdina vnímající veškerá jsoucna coby klam,
odporný umíněnec znechucený dočasnými připoutanostmi,
malý jógin ničící iluzorní představy druhých,
tulák vysmívající se sansáře,
bezstarostný poutník, pro něhož je každý dům domovem,
šťastný pocestný vnímající svou mysl coby svého lamu,
přeborník spatřující za veškerými jevy svou mysl,
věštec relativity chápající jednotu v rozmanitosti jevů,
naldžorpa vychutnávající jedinou chuť všeho jsoucna –
to jsou některé z masek, jež nosím!“

Zpět na předchozí stránku

Pin It on Pinterest