Sleva!

Cesta k probuzení v tradici korejského buddhismu – Činul

Zenový mistr Činul: Cesta k probuzení v tradici korejského buddhismu

1. vyd. 2013, ISBN 978-80-7436-034-3, Váz., 188 str.
Nakladatel: DharmaGaia

Cena je včetně DPH.

Original price was: 228 Kč.Current price is: 215 Kč.

Jen 1 skladem

Reprezentativní výběr šesti textů z díla zenového mistra Činula, jenž patří k nejvýraznějším postavám v dějinách korejského buddhismu.

Činul (1158–1210) se do historie zapsal nejen jako iniciátor obrodného komunitního hnutí, ale i jako myslitel, jemuž se podařilo překlenout názorové rozpory v mnišské obci, systematizovat metody zenové meditace a úspěšně je skloubit se spekulativní metafyzikou scholastického buddhismu, zvláště školy Chua-jen.

Činulův myšlenkový odkaz je nedílnou a organickou součástí širší dálněvýchodní tradice buddhismu čínského kulturního okruhu, v němž se snoubí indický substrát, středoasijské vlivy, taoistické myšlení, prvky konfuciánské morálky i lidové pověry a představy vycházející z šamanských kořenů.

Z klasických čínských originálů vybral, přeložil, předmluvu napsal a poznámkami opatřil Tomáš Horák. Edice Prameny buddhismu, sv. 5

„Slova, jimiž se vysvětluje nauka, jsou jen falešným rozlišováním mělké moudrosti. Kvůli nim vznikají překážky a není dosaženo poznání vlastní mysli. Pokud někdo není schopen poznat vlastní mysl, jak by mohl znát pravou stezku?“

„Pokud chce člověk poznat stav buddhovství, musí očistit své myšlení, aby bylo jako prázdný prostor.“

Zpět na předchozí stránku

Pin It on Pinterest