Mapa říše skutečnosti dle Avatamsaka sútry – Mistr Uisang
150 Kč
Mapa říše skutečnosti dle Avatamsaka sútry
1. vyd. 2009, ISBN 978-80-86685-91-5, vázaná, 130 str.
Nakladatel: DharmaGaia
Cena je včetně DPH.
Skladem
Popis
Popis
Avatamsaka sútra patří mezi nejvýznamnější texty mahájánového buddhismu. Její filosofické pasáže podávají vizi dokonale harmonického celku vesmíru, jehož každá část je organicky spojena s ostatními. Princip všech věcí odrážejících či „obsahujících“ jedna druhou je zde symbolizován imaginární Indrovou sítí mnohafasetových drahokamů na každém uzlu sítě, které odrážejí jeden druhý spolu s odrazy každého drahokamu obsahujícími odrazy všech drahokamů donekonečna.
Tuto sútru studovala zvláště čínská filosofická škola Chua-jen (kor. Hwaom, jap. Kegon). Její učení později sloužilo v Číně, Koreji a Japonsku jako teoretický základ čchanu/zenu a jeho prostřednictvím ovlivnilo i celou kulturu Dálného východu.
Korejský mnich Uisang (625-702) v mládí studoval nauku školy Chua-jen u jejího druhého patriarchy Č´-jena. Po návratu domů založil několik klášterů, přednášel o Avatamsaka sútře, vychovával mnichy a inicioval tak tradici korejské školy Hwaom.
Mapa říše skutečnosti představuje Uisangův stručný výklad esence nauky sútry. Z 210 čínských znaků vytvořil „báseň nejzazší moudrosti“, jejíchž třicet veršů o sedmi znacích uspořádal do útvaru připomínajícího otisk tradičního čínského razítka.
Ze sinokorejského originálu přeložila a úvodní studií napsala Ivana M. Gruberová.
„V jednom je vše a v mnohém je jedno,
jedno je totožné se vším
a mnohé je totožné s jedním.
V jednom zrnku prachu
je obsažen celý vesmír
a tak se to má
se všemi zrnky prachu.“