Pozor – dovolená od 15. do 27.5. Vaše objednávky odešleme po tamtu datu. Děkujeme za pochopení 🙏

Sleva!

Mapa říše skutečnosti dle Avatamsaka sútry – Mistr Uisang

Mapa říše skutečnosti dle Avatamsaka sútry

1. vyd. 2009, ISBN 978-80-86685-91-5, vázaná, 130 str.
Nakladatel: DharmaGaia

Cena je včetně DPH.

Original price was: 158 Kč.Current price is: 150 Kč.

Skladem

Avatamsaka sútra patří mezi nejvýznamnější texty mahájánového buddhismu. Její filosofické pasáže podávají vizi dokonale harmonického celku vesmíru, jehož každá část je organicky spojena s ostatními. Princip všech věcí odrážejících či „obsahujících“ jedna druhou je zde symbolizován imaginární Indrovou sítí mnohafasetových drahokamů na každém uzlu sítě, které odrážejí jeden druhý spolu s odrazy každého drahokamu obsahujícími odrazy všech drahokamů donekonečna.

Tuto sútru studovala zvláště čínská filosofická škola Chua-jen (kor. Hwaom, jap. Kegon). Její učení později sloužilo v Číně, Koreji a Japonsku jako teoretický základ čchanu/zenu a jeho prostřednictvím ovlivnilo i celou kulturu Dálného východu.
Korejský mnich Uisang (625-702) v mládí studoval nauku školy Chua-jen u jejího druhého patriarchy Č´-jena. Po návratu domů založil několik klášterů, přednášel o Avatamsaka sútře, vychovával mnichy a inicioval tak tradici korejské školy Hwaom.

Mapa říše skutečnosti představuje Uisangův stručný výklad esence nauky sútry. Z 210 čínských znaků vytvořil „báseň nejzazší moudrosti“, jejíchž třicet veršů o sedmi znacích uspořádal do útvaru připomínajícího otisk tradičního čínského razítka.

Ze sinokorejského originálu přeložila a úvodní studií napsala Ivana M. Gruberová.

„V jednom je vše a v mnohém je jedno,
jedno je totožné se vším
a mnohé je totožné s jedním.
V jednom zrnku prachu
je obsažen celý vesmír
a tak se to má
se všemi zrnky prachu.“

Zpět na předchozí stránku

Pin It on Pinterest