Dzongsar Džamjang Kjence Rinpočhe říká v úvodu své knihy Co z vás (ne)dělá buddhistu:
„Postupem času jsem si uvědomil, že si lidé často buddhismus a buddhisty spojují s mírem, meditací a nenásilím. Buddhistu z vás podle mínění mnoha lidí dělá šafránové nebo červenohnědé roucho a klidný úsměv. Jako pravověrný buddhista musím být hrdý na takovou pověst, zejména na aspekt nenásilí. Nicméně jako vzdělaný buddhista cítím určitou nespokojenost, když je buddhismus spojován jen s vegetariánstvím, nenásilím, mírem a meditací. Princ Siddhártha, který se vydal hledat osvícení a obětoval všechno pohodlí a požitky života v paláci, určitě neusiloval jen o pasivní život a o to, aby mohl pečovat o keříky na zahrádce.“
pá 6. 3. – ne 8. 3. 2020 9:30 – 17:30 (s přestávkou na oběd a kratšími čajovými přestávkami)
Buddhistické centrum Lotus
V případě zájmu se prosím registrujte na bit.ly/geshe_graham, abychom vám časem mohli zaslat text.
Co je tedy hlavní charakteristikou někoho, kdo se považuje za Buddhova následovníka? Jeho víra? Činy? Názory?
Buddhistický pohled na svět musí být v souladu se čtyřmi principy, kterým se také říká čtyři pečeti:
- Všechny složené věci jsou nestálé.
- Všechny kontaminované jevy jsou utrpením.
- Všechny jevy jsou prázdné.
- Nirvana je mír.
Stejně jako královská pečeť zaručí dokumentu hodnověrnost, přítomnost těchto čtyř pečetí zaručuje, že dokument nebo učení jsou pravým vyjádřením buddhistických názorů. Buddhistou je ten, kdo má víru v Buddhovu cestu a přijal útočiště ve Třech klenotech.
Zastáncem buddhistické filosofie je pak někdo, kdo cestou logických úvah dospěl k nezvratnému porozumění tomu, co Buddha skutečně učil. K tomu je také třeba povědomí o čtyřech pečetích, kterými se budeme během třídenního učení zabývat.
Geše Tenzin Losel (Graham Woodhouse), který pochází z Anglie, přijal plné mnišské vysvěcení z rukou Jeho Svatosti dalajlámy v roce 1994 a jako jeden z mála západních studentů absolvoval celý dvacetiletý klášterní vzdělávací program školy gelug a v roce 2006 získal titul geše, poskytne výklad a povede diskusi a meditaci o těchto čtyřech principech buddhistické filozofie na základě vlastního překladu textu gen Lamrimpy Ngawang Puntsoka, Zářící světlo spisů a logických úvah, lampa osvětlující principy čtyř pečetí, které potvrzují pravý náhled (který bude k dispozici i v češtině). Hlavním tématem prvního setkání nad textem bude buddhistické pojetí zjevné a nepatrné pomíjivosti a utrpení, první dvě ze čtyř pečetí. Existuje nějaký skutečný důkaz o pomíjivosti, který používá spíše logiku a debatu než vědecké nástroje? Jak se věci mají například s posledním okamžikem plamene máslové lampy předtím, než uhasne? A co vlastně rozumíme utrpením? Je potřeba o něm mluvit? Přijďte se dozvědět něco o základních východiscích společných všem buddhistickým školám a směrům.
Učení bude v angličtině, tlumočeno do češtiny ctihodnou Tenzin Palmo.
Pořádá Longdol Lama – studijní skupina FPMT