Geše Tenzin Losel: Čtyři pečeti 6.-8.3.2020

autor: | 20. 01. 2020 | Pozvánky

Dzongsar Džamjang Kjence Rinpočhe říká v úvodu své knihy Co z vás (ne)dělá buddhistu:

Postupem času jsem si uvědomil, že si lidé často buddhismus a buddhisty spojují s mírem, meditací a nenásilím. Buddhistu z vás podle mínění mnoha lidí dělá šafránové nebo červenohnědé roucho a klidný úsměv. Jako pravověrný buddhista musím být hrdý na takovou pověst, zejména na aspekt nenásilí. Nicméně jako vzdělaný buddhista cítím určitou nespokojenost, když je buddhismus spojován jen s vegetariánstvím, nenásilím, mírem a meditací. Princ Siddhártha, který se vydal hledat osvícení a obětoval všechno pohodlí a požitky života v paláci, určitě neusiloval jen o pasivní život a o to, aby mohl pečovat o keříky na zahrádce.

pá 6. 3. – ne 8. 3. 2020 9:30 – 17:30 (s přestávkou na oběd a kratšími čajovými přestávkami)

Buddhistické centrum Lotus

V případě zájmu se prosím registrujte na bit.ly/geshe_graham, abychom vám časem mohli zaslat text.

Co je tedy hlavní charakteristikou někoho, kdo se považuje za Buddhova následovníka? Jeho víra? Činy? Názory?

Buddhistický pohled na svět musí být v souladu se čtyřmi principy, kterým se také říká čtyři pečeti:

  1. Všechny složené věci jsou nestálé.
  2. Všechny kontaminované jevy jsou utrpením.
  3. Všechny jevy jsou prázdné.
  4. Nirvana je mír.

Stejně jako královská pečeť zaručí dokumentu hodnověrnost, přítomnost těchto čtyř pečetí zaručuje, že dokument nebo učení jsou pravým vyjádřením buddhistických názorů. Buddhistou je ten, kdo má víru v Buddhovu cestu a přijal útočiště ve Třech klenotech.

Zastáncem buddhistické filosofie je pak někdo, kdo cestou logických úvah dospěl k nezvratnému porozumění tomu, co Buddha skutečně učil. K tomu je také třeba povědomí o čtyřech pečetích, kterými se budeme během třídenního učení zabývat.

Geše Tenzin Losel (Graham Woodhouse), který pochází z Anglie, přijal plné mnišské vysvěcení z rukou Jeho Svatosti dalajlámy v roce 1994 a jako jeden z mála západních studentů absolvoval celý dvacetiletý klášterní vzdělávací program školy gelug a v roce 2006 získal titul geše, poskytne výklad a povede diskusi a meditaci o těchto čtyřech principech buddhistické filozofie na základě vlastního překladu textu gen Lamrimpy Ngawang Puntsoka, Zářící světlo spisů a logických úvah, lampa osvětlující principy čtyř pečetí, které potvrzují pravý náhled (který bude k dispozici i v češtině). Hlavním tématem prvního setkání nad textem bude buddhistické pojetí zjevné a nepatrné pomíjivosti a utrpení, první dvě ze čtyř pečetí. Existuje nějaký skutečný důkaz o pomíjivosti, který používá spíše logiku a debatu než vědecké nástroje? Jak se věci mají například s posledním okamžikem plamene máslové lampy předtím, než uhasne? A co vlastně rozumíme utrpením? Je potřeba o něm mluvit? Přijďte se dozvědět něco o základních východiscích společných všem buddhistickým školám a směrům.

Učení bude v angličtině, tlumočeno do češtiny ctihodnou Tenzin Palmo.

Pořádá Longdol Lama – studijní skupina FPMT

Autor příspěvku: Redakce

Redakční články jsou překladem ze zahraničních článků či pochází z dalších dostupných zdrojů.

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Zpět na předchozí stránku

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Reklama

Pin It on Pinterest