KIBI: Významné buddhistické vzdělávací zařízení

autor: | 28. 03. 2023 | Pelmel

Karmapa International Buddhist Institute (KIBI) je mezinárodní buddhistické centrum, které se nachází v New Delhi, v Indii. KIBI je známé pro svou roli ve výuce a šíření buddhistické filozofie. Toto prestižní centrum bylo založeno v roce 1990 a je spojeno s linii Karmapů, duchovních vůdců školy Karma Kagjü tibetského buddhismu.

Historie KIBI sahá až k 16. Karmapovi Rangdžung Rigpe Dorje (1924-1981), který ve své době sehrál klíčovou roli v rozvoji a šíření učení Karma Kagjü po celém světě. Díky jeho úsilí se škola Karma Kagjü stala jednou z nejvýznamnějších a nejrozšířenějších tradic tibetského buddhismu. Právě on určil několik projektů, které je třeba dokončit, aby se linie prosadila i mimo himalájskou oblast. Mezi tyto projekty patřilo i KIBI, které mělo zpřístupnit autentický buddhismus zájemcům z celého světa. Indická vláda pod vedením tehdejší premiérky Indiry Gándhíové v roce 1979 poskytla Karmapovi 1,45 akru pozemku pro vytvoření vzdělávacího institutu.

V důsledku omezených finančních zdrojů bylo možné dokončit stavbu až po úmrtí 16. Karmapy v roce 1990. KIBI bylo dostavěno pod vedením 14. Šamara Rinpočheho (1952-2014), jenž v té době zastupoval dědictví linie Karma Kagjü. V roce 1994 Šamar Rinpočhe uznal Thaye Dorjeho jako 17. Karmapu a intronizoval jej jako jeho nástupce právě v KIBI. Současným vůdcem KIBI je Karmapa Thaye Dorje, který pokračuje ve snaze udržovat a rozvíjet učení školy Karma Kagjü.

KIBI představuje důležité centrum pro studium buddhismu a tibetského jazyka a kultury. Jeho role při udržování a rozvoji buddhistických tradic a kultur po celém světě je nesmírně důležitá. KIBI poskytuje široké spektrum kurzů, seminářů, workshopů a přednášek. V KIBI jsou také uchovávané vzácné kolekce buddhistických textů, svitků a soch.

Mezi pořádané vzdělávací programy patří týdenní kurzy pod vedením Karmapy určené zejména západním studentům, které probíhají dvakrát ročně. Od roku 2014 zde probíhá také bakalářský program buddhistických studií. Od roku 2018 je KIBI zařazené v seznamu registrovaných vzdělávacích institucí Ministerstva vnitra a nabízí akademické vzdělání a tříletý program vedoucí k získání diplomu z buddhistických studií.

KIBI je otevřeno pro návštěvníky po celý rok. Otevírací doba KIBI je pružná a přizpůsobuje se potřebám studentů a návštěvníků. Obvykle je KIBI otevřeno od pondělí do soboty, přičemž neděle je vyhrazena pro odpočinek a individuální praxi. Otevírací hodiny jsou často od 9:00 do 17:00, ale mohou se lišit podle aktuálně probíhajících kurzů, seminářů nebo zvláštních událostí.

Naše dojmy z návštěvy KIBI byly velice silné. Uprostřed indického ruchu a chaosu je celý areál místem nesmírně klidným. Při příchodu vás přivítá zeleň obklopující impozantní hlavní budovu s meditační místností. Velká meditační místnost je zdobená mnoha thangkami a obrazy s motivem Karmapů a bódhisattvů. V čele se nachází oltář a velká socha Buddhy. KIBI ukrývá vzácné relikvie a požehnání Karmapů a významných učitelů. Síla požehnání je téměř hmatatelná a meditace či studium v takovém prostoru zanechává v naší mysli opravdu hluboké otisky.

New Delhi má tropické monzunové klima, s horkými a vlhkými léty a chladnými, suchými zimami. Nejlepší období pro návštěvu KIBI je od října do března, kdy je počasí příjemnější. Mějte na paměti, že během monzunového období od června do září může být velké množství srážek a doprava může být komplikovanější.

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Vlastnosti těla a mysli

Vlastnosti těla a mysli

Nakladatelství Dharmagaia vydala novou knihu Blaženost vnitřního ohně od Lamy Thubtena Ješe. Tato kniha rozhodně stojí za pozornost, protože se...

Osm poutních míst buddhismu

Osm poutních míst buddhismu

Buddha Šákjamuni během svého života cestoval velkými vzdálenostmi, přinášejíc přitom obrovské množství prospěchu. Existuje mnoho míst, která jsou...

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Reklama

Pin It on Pinterest