Meditace Tummo

autor: | 13. 07. 2018 | Praxe

Meditace Tummo neboli meditace vnitřního ohně se stala známá díky mnichům, kteří se meditací dokáží zahřát i ve velké zimě. Mniši meditující v chladné místnosti dokáží za krátkou dobu na svých ramenech vysušit látku namočenou do studené vody. Meditace Tummo však neslouží pouze k zahřátí.

Tuto meditaci vyučoval již samotný Buddha. Do širšího povědomí se dostala až díky indickému jogínovi Tilopovi, který tato učení předal Náropovi. Náropa meditaci Tummo zařadil do systému šesti praxí, kterému se říká 6 nauk Náropy. Náropa předal učení Marpovi, který přinesl tyto techniky z Indie do Tibetu. Od něj se meditaci učil Milarepa i Gampopa. Meditace Tummo se předává ústní tradicí tedy již od časů Buddhy a patří mezi pokročilejší praxe.

Jaké výhody může Tummo přinést?

Praktikování této formy meditace je prospěšné následujícími způsoby:

 • Zvýšená koncentrace: Lidé, kteří pravidelně meditují, se shodují na tom, že jim pomáhá ignorovat rozptýlení. Zvýšená schopnost se soustředit je zásadní k dosažení životního úspěchu v jakémkoliv věku.

 • Zvýšená důvěra: Říká se, že Tummo pomáhá lidem zlepšit jejich sebedůvěru a přenést se tak přes vysilující ostych. Obě vlastnosti – důvěra a družnost – jsou k přežití v dnešní společnosti nezbytné.

 • Zlepšení fyzického zdraví: Meditace vnitřního ohně pomáhá lidem být ve svých životech energičtější a aktivnější. Dny letargie, která vám bránila v využití vašeho potenciálu, jsou pryč. Meditace posiluje životní energii a pročišťuje energetická centra.

 • Lepší duševní stav: Existuje důvod, proč lidé říkají, že mniši jsou v životě mnohem spokojenější, šťastnější a vyrovnanější. Je to proto, že meditace lidem pomáhá najít v životě potěšení, zůstat ráznými a získat větší moudrost.

 • Zlepšení paměti: Ti, kteří mají s touto praxí zkušenosti, často tvrdí, že se jim dramaticky zlepšila schopnost zapamatovat si informace, aniž by unavovali svůj mozek. Dobrá paměť může často tvořit rozdíl mezi úspěchem a selháním.

 • Ovládání tělesné teploty: Tento bod je asi nejkontroverznější. Velké dovednosti v Tummo technice údajně lidem dovolují zvýšit nebo snížit teplotu určitých částí jejich těla. Někteří mniši jsou například schopni zvýšit teplotu svých prstů o 8,3 stupňů Celsia.

 • Osvícení: Nejvyšším cílem meditační praxe je dosažení osvícení. Meditace tummo odstraňuje překážky, které nám brání k dosažení tohoto cíle.

Naučte se meditovat na meditačním tréninku.

Jak správně praktikovat Tummo meditaci?

Tento druh meditace stojí na vizualizaci a dýchání. Pro dosažení výsledků je nezbytné, abyste přesně následovali instrukce.

Užitečnou analogií by mohl být tenis, nebo jakýkoliv jiný sport, stejně jako například hudební nástroje. Existuje specifický způsob, jak odpálit míček nebo zahrát notu, což hráč musí cvičit stále dokola. Podobně existuje i specifická cesta, jak dosáhnout míru a rovnováhy v životě. A aby člověk viděl výsledky, musí praktikovat Tummo techniku správně.


Upozornění
Protože se jedná o pokročilejší praxi, je důležité mít dostatečné zkušenosti s meditacemi, zejména s meditací klidného spočívání mysli. Nejvhodnější je získat podrobnější instrukce k praxi přímo od kvalifikovaného buddhistického učitele! Tento článek má především informativní charakter.


Hlavní kroky jsou následující:

 • Sezení: Seďte vzpřímeně, ale tak, aby vám to bylo pohodlné. Přesné instrukce k sezení najdete v příspěvku o základech meditace.Meditace tummo kanály zdroj: buddhaweb.cz

 • Vyprázdněte se: Představte si, že je vaše tělo jako balón – prázdné a duté. Pokožka je jasně zářící a tělo nic neváží, nejsou v něm žádné orgány. Vydržte, dokud tento pocit nebude dostatečně silný.

 • Hlavní kanál: Představte si zhruba 1 centimetr tlustý “kanál”. Je to malá trubice, která se táhne celým tělem od vrchu vaší hlavy až k vaší hrázi.

 • Vedlejší kanály: Nyní si představte dva vedlejší kanály. Každý začíná v jedné nosní dírce a pokračuje okolo vašeho obočí dolů podél hlavního kanálu až pod pupek, kde se s hlavním kanálem spojí. Všechny kanály jsou jako potrubí ve vašem těle. Věnujte chvíli upevnění této vizualizace.

 • Dech: Představte si, že váš dechu klesá dvěma vedlejšími kanály a spojí se do centrálního kanálu těsně pod pupkem (asi pár cm před páteří). Představte si velmi malou a velmi horkou kouli světla v hlavním kanálu v okolí pupku a váš dech zapálí tuto ohnivou kouli, která se tak stává velmi horkou. Nyní zadržte dech v horké kouli na 5 – 15 sekund (zkušení jogíni dokáži zadržet dech i na několik minut). Jakmile by se vám začala motat hlava, začněte dýchat opět normálně! V průběhu meditace na dech příliš netlačte, abyste předešli hyperventilaci!

 • Zvyšování energie: Tento bod je nepovinný, ale pomáhá zvýšit teplo a prohloubit koncentraci. Jakmile zadržujete svůj dech uvnitř hlavního kanálu v malé kouli tepla těsně pod pupkem, přitáhněte energii zespoda nahoru a shora dolů a uzavřete ji zpět v kouli tepla. Zespoda nahoru ji přitáhnete tím, že zatnete perineální svaly (jako byste zadržovali moč). Současně polkněte sliny, abyste vyvolali pocit, že tlačíte na kouli tepla shora dolů. Experimentujte s tím. Můžete zkoušet nejprve zatnout svaly a teprve pak polykat sliny či naopak. Dělejte to tak, abyste dosáhli co nejlepšího pocitu, že v malém prostoru u pupku hromadíte a uzavíráte obrovské množství energie.

 • Uvolnění energie: S výdechem nosem veškerou nahromaděnou energii uvolněte. Vypusťte energii hlavním kanálem a nechte ji vytrysknout vrchní částí hlavy jako fontánu. Jak energie prochází hlavním kanálem, profukuje veškeré bloky v energetických centrech solar plexu, srdce, krku, třetího oka a korunní čakry. Pročišťuje se celý energetický systém. Pokud se potřebujete uzdravit, můžete si představit uvolnění energie do všech částí těla.

 • Postup opakujte. Začněte s meditací o délce 2 – 5 minut. Nepřekračujte tuto délku dokud s meditací nezískáte dostatek zkušeností.

Říká se, že tibetská buddhistická metoda Tummo je jednou z nejnáročnějších technik meditace. I když instrukce mohou znít složitě, ve skutečnosti se jedná o jednoduchou praxi. Její schopnost přinést výsledky přímo závisí na vizualizaci, kterou zlepšíte pravidelným opakováním této meditace.

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Dvě kvality meditace

Dvě kvality meditace

Cílem základních meditačních technik je dosáhnout zklidnění mysli. Naše mysl je v běžném stavu plná myšlenek, které naši pozornost neustále...

Sliby sojong

Sliby sojong

Mahájánová praxe přijímání slibů sojong je praxe k hromadění zásluh, která je vhodná i pro laické praktikující. Jedná se o osm etických závazků,...

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest