Mobilní aplikace pro buddhisty

autor: | 28. 06. 2022 | Pelmel

Mobilní telefon už dávno není jen o telefonování a přijímání SMS zpráv. Pomáhá nám v nejrůznějších oblastech života. Pestrá nabídka aplikací se neustále rozšiřuje. Není tedy divu, že mobilní telefon může být nápomocný i pro buddhisty. Podíváme se na zajímavé aplikace, které mohou být užitečné zejména pro uživatele mobilních telefonů běžících na systému Android.

 

Meditační aplikace

Největší nabídka je na poli meditačních aplikací. Délku meditace nemusíte vyměřovat ukřičeným budíkem či sledovat hodinky. Meditační aplikace vám pohlídají požadovanou délku sezení a mají mnoho benefitů navíc. Základem bývá uložení vašeho nastavení meditačního sezení, ukončení meditace příjemným gongem a různě podrobné statistky. Některé aplikace vám nabídnou i programy výuky meditace. Je třeba počítat s tím, že většina takových možností bude v angličtině a mnohdy nebudou zdarma.

Máme výborné zkušenosti s aplikací Insight Timer. Meditační budíček umožňuje mnoho různého nastavení a uložit si tak různé formy sezení. Pokud budete online, aplikace vás propojí na konci meditačního sezení s dalšími uživateli, kteří s vámi meditovali. Můžete jim zaslat poděkování za společnou meditaci. Mnoho uživatelů je z Česka, a poznáte meditující z vašeho okolí. Pokud by vám tato sociální nadstavba byla nepříjemná, lze ji v nastavení vypnout. Za pravidelnou meditaci získáváte hvězdičky, což může být v počátku meditování motivující. Můžete zde najít mnoho vedených meditací a to i od českých učitelů. Aplikace má vše potřebné a mnoho navíc. Je možné si připlatit za premium účet, který vám zpřístupní více kurzů a umožní další výhody při používání aplikace. Ve skutečnosti to ale pro běžné používání není vůbec nutné a Insight Timer můžete používat oproti jiným aplikacím bez nutnosti cokoliv hradit.

Insight Timer stáhnete na Google Play (Android) nebo App Store (Apple).

Mezi další oblíbené meditační aplikace patří i tyto následující, ale většinou jsou placené:

 

Drukpa Calendar

Tibetský buddhistický kalendář ve vašem mobilu. Obsahuje informace ke každému dni. Dozvíte se, který den je příznivý či nepříznivý, jaké je živlové naladění dne, kdy si připomínáme svátky či výročí spojená s důležitými učiteli, kdy je vhodné brát sliby sojong a mnoho dalšího. Můžete si v kalendáři zalistovat a naplánovat podle něj svoje aktivity.

Drukpa Lunar Calendar stáhnete na Google Play (Android) neb App Store (Apple).

Pokud používate Google kalendář, můžete si do něj místo používání aplikace přidat skvělý kalendář, který vytváří kancelář Karma Kagyü a mít tak data přímo ve vašem kalendáři. Integrace je k dispozici zde.

 

Mindfulness Bell

Jednoduchá ale nesmírně užitečná aplikace. Podle zvoleného nastavení vám telefon přehraje zvuk zvoleného gongu. Nastavíte si, v jakém časovém intervalu má gong zaznít a kdy má být aplikace naopak ztlumená. Lze nastavit i zaznění gongu v náhodné době v rámci zvoleného intervalu. Aplikace běží neustále na pozadí, nicméně nijak nezatěžuje telefon a jeho baterii.

Gong má sloužit jako připomínka bdělosti během dne. Lze ji však využít i pro jiné účely. Můžete se na chvíli zastavit a pozorovat dech, nebo se zaměřit na svůj meditační jidam a recitovat několik manter. Fantazii se meze nekladou.

Mindfulness Bell stáhnete pouze na Google Play (Android).

 

Buddhist Pocket Shrine

Jak název napovídá, aplikace je doslova kapesním oltářem. Oltář se soškou Buddhy, Čenreziga, Zelené Táry či jiných bódhisattvů umožňuje praktikovat virtuální darování. Lze darovat vodu, svíčku a vonnou tyčinku. Při pravidelném darování a navštěvování aplikace získáváte peníze, za které můžete pořídit novou sochu nebo oltář, lepší misky, svíčky a tyčinky na darování. Také si můžete pořídit různá prostředí, ve kterých bude váš oltář umístěný.

Ať už máte oltář reálný či ne, ten mobilní je vždycky k dispozici. Je to hravá forma praktikování štědrosti, kterou můžete praktikovat vícekrát za den. A štědrosti není nikdy dost.

Buddhist Pocket Shrine stáhnete pouze na Google Play (Android).

 

Máte nějakou další oblíbenou aplikaci, která vám připadá v životě buddhisty užitečná? Dejte nám o ní vědět 😊

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Stúpa Svájambhú se tyčí na vrcholu zeleného kopce v Káthmándú. Jedná se jedno o z nejposvátnějších buddhistických poutních míst světa. Tento dávný...

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest