Osm poutních míst buddhismu

autor: | 8. 08. 2023 | Pelmel

Buddha Šákjamuni během svého života cestoval velkými vzdálenostmi, přinášejíc přitom obrovské množství prospěchu. Existuje mnoho míst, která jsou dodnes úzce spojena s jeho životem, a stala se tak významnými cíli nejen pro ty, kdo praktikují Dharmu. Nechte se v období dovolených inspirovat těmito osmi klíčovými destinacemi, situovaných na území současné Indie a Nepálu.

Lumbiní

Lumbiní je považováno za rodiště Siddhárthy Gautamy, později známého jako Buddha Šákjamuni. Toto místo je jedním z nejdůležitějších poutních míst pro buddhisty z celého světa. Podle legendy se právě zde Buddha Šákjamuni narodil cca v roce 563 př. n. l. v královském zahradním komplexu. Matka Buddhy, královna Mája, prý při cestě do rodného města pocítila blížící se porod a uchýlila se do zahrady v Lumbiní, kde porodila. Nachází se zde také mnoha chrámů, stúp a dalších památek spojených s buddhismem.

Lumbiní se nachází okresu Rupandehi v jižním Nepálu, poblíž hranic s Indií. Oblast je obklopena krásnou přírodou, včetně lesů a jezer. Pro návštěvu tohoto místa existuje několik možností dopravy, včetně letu na nejbližší letiště v Bhairawě a následné cesty autobusem nebo taxíkem. Oblast Lumbiní je také známá svým mírovým parkem, kde návštěvníci mohou meditovat a kontemplovat v klidném a posvátném prostředí. UNESCO zařadilo Lumbiní na seznam světového kulturního dědictví v roce 1997, což ještě více zvyšuje význam tohoto místa jako duchovního a kulturního střediska.

Bódhgaja

Bódhgaja je jedním z nejsvětějších buddhistických poutních míst, jelikož právě zde Siddhártha Gautama dosáhl osvícení a stal se Buddhou. Podle tradice meditoval Siddhártha sedm dní a nocí pod fíkovníkem (nyní známým jako strom bódhi), dokud nedosáhl osvícení a neporozuměl pravdě o povaze reality. Toto místo tak symbolizuje klíčový okamžik v buddhistické historii a je neoddělitelně spojené s učením a praxí buddhismu.

Bódhgaja se nachází v indickém státě Bihár, asi 96 kilometrů od města Patna. Centrem je strom bódhi, pod nímž Buddha dosáhl osvícení, a chrám Mahábódhi, jeden z nejstarších buddhistických chrámů vybudovaných cihlovou architekturou. V oblasti můžete objevit mnoho dalších chrámů a klášterů. Návštěvníci mohou dorazit do Bódhgaji vlakem, autobusem nebo letecky přes nejbližší letiště v Gaya. Místo je známé svou duchovní atmosférou a často hostí meditační a učební setkání buddhistických mnichů a praktikujících z celého světa. Také toto místo je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, což zdůrazňuje jeho globální význam.

Sárnáth

Sárnáth je dalším důležitým místem v buddhistické tradici. Buddha Šákjamuni zde pronesl své první učení poté, co dosáhl osvícení. Poprvé zde „roztočil kolo Dharmy” a položil základy pro buddhistickou filozofii. V Sárnáthu Buddha vysvětlil Čtyři vznešené pravdy, což jsou klíčové koncepty buddhismu, na kterých stojí veškerá učení. Toto místo je také považováno za místo zrodu buddhistického společenství a je jedním z hlavních poutních míst pro buddhisty.

Sárnáth se nachází asi 10 kilometrů severně od Varánásí v indickém státě Uttarpradéš. V Sárnáthu se nachází několik důležitých památek. Známá je stúpa Dhamek, která se nachází přesně na místě, kde Buddha poprvé učil. Dál je zde postavená Mírová stúpa, kterou vybudovala Indie jako symbol míru. Kromě toho zde lze nalézt mnoho buddhistických chrámů, klášterů a muzeí. Do Sárnáthu se dostanete vlakem nebo autobusem z Varánásí, což je jedno z nejstarších a nejsvatějších měst v Indii. Varánásí je také dobře propojeno letecky s ostatními částmi Indie.

Supí vrch v Rádžagrha

Supí vrch je dalším významným místem spojeným s životem Buddhy Šákjamuniho. Je to místo, kde Buddha strávil mnoho období dešťových sezón a kde pronesl několik důležitých učení. Mezi nejznámější se řadí “Lotosová sútra”, která je považována za jeden ze zásadních buddhistických textů. Zaznamenává rozpravu, kterou Buddha pronesl krátce před svou smrtí. Supí vrch byl oblíbeným místem Buddhy pro meditaci a učení, a stal se tak důležitým centrem pro rozvoj raného buddhismu.

Supí vrch se nachází ve městě Rádžgir ve státě Bihár v Indii. Jedná se o starobylé město obklopené skalnatými horami a je známé svou bohatou historií a duchovním významem. Supí vrch je dosažitelný pěší cestou nebo lanovkou, která nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. V blízkosti se nachází také slavné horké prameny, které jsou oblíbeným místem pro relaxaci. Rádžgir je dobře propojen s ostatními částmi Indie vlakem a silnicí, a nejbližší letiště je v Patna. Supí vrch a Rádžgir jako celek přitahují poutníky a turisty, kteří chtějí prozkoumat buddhistickou historii a kulturu a vychutnat si klid a krásu tohoto posvátného místa.

Sankisa

Sankisa má zvláštní místo v buddhistických tradicích, jelikož je spojena s jedním z divů, které Buddha vykonal. Podle legendy vystoupil Buddha do nebeského světa Tušita, aby zde učil svou zemřelou matku. Po třech měsících se vrátil zpět na zem, a to právě v Sankise. Tento okamžik je známý jako “sestup z nebeské říše” a je považován za jeden z velkých divů Buddhy. V Sankise se nachází sloup, který byl vybudován císařem Ašókou na připomenutí tohoto zázraku.

Sankisa se nachází v okrese Farrukhabad v indickém státě Uttarpradéš, asi 40 kilometrů od města Kannauj. Místo je přístupné silnicí a je spojeno s okolními městy autobusovými a vlakovými spojeními. V Sankise můžete najít středověký Ašókový sloup s vyobrazením slona, který symbolizuje Buddhův sestup z nebeské říše. V blízkosti sloupu se nachází také několik buddhistických chrámů a klášterů. Oblast je klidná a posvátná, a přestože není tak známá jako některá jiná buddhistická poutní místa, přitahuje stále více poutníků a turistů, kteří chtějí prozkoumat tento důležitý aspekt buddhistické historie a tradice.

Vaišálí

Vaišálí je dalším významným buddhistickým poutním místem, protože je spojeno s několika důležitými událostmi z života Buddhy Šákjamuniho. Je to místo, kde Buddha pronesl své úplně poslední učení před svou smrtí, a kde oznámil svůj blížící se odchod do nirvány. Ve Vaišálí také Buddha poprvé přijal ženy do řádu mnichů, což byl zásadní krok ve vývoji buddhismu. Navíc se zde konal 100 let po Buddhově smrti druhý buddhistický koncil.

Vaišálí se nachází v indickém státě Bihár, asi 55 kilometrů od města Patna. Místo je bohaté na archeologické památky, včetně Ašókova sloupu završenou sochou lva, který postavil císař Ašóka na počest Buddhy. Dalšími zajímavostmi jsou stúpy, starověké nádrže a archeologické vykopávky, které odhalily pozůstatky starověkého města. Vaišálí je přístupné silnicí a vlakem, a je dobře spojené s ostatními důležitými buddhistickými poutními místy v regionu. Návštěva Vaišálí nabízí jedinečnou příležitost prozkoumat bohatou historii a duchovní odkaz Buddhy, a je tak považována za důležitou zastávku na poutnické cestě mnoha buddhistů.

Šrávastí

Šrávastí je významným místem v buddhistických tradicích, protože bylo domovem Buddhy Šákjamuniho po dobu 25 dešťových období. Toto místo bylo centrem jeho učení a meditace, a Buddha zde pronesl mnoho významných učení a předvedl několik zázraků. Jedním z nejslavnějších chrámů v Šrávastí je Jetavana, kde Buddha strávil většinu svého času. Dále se zde nachází stúpa Anathapindika, která byla postavena na počest Anathapindiky, bohatého kupce a oddaného stoupence Buddhy.

Šrávastí se nachází v okrese Bahraich v indickém státě Uttarpradéš, asi 175 kilometrů od Lucknow, hlavního města státu. Toto místo je plné archeologických památek, včetně stúp, klášterů a starověkých ruin, které odhalují bohatou historii a kulturní dědictví oblasti. Šrávastí je přístupné silnicí a vlakem, a je spojené s dalšími významnými buddhistickými poutními místy. Oblast je klidná a posvátná. Nabízí poutníkům a turistům možnost kontemplace a meditace v prostředí, které je úzce spojené s životem a učením Buddhy. Návštěva Šrávastí je považována za hluboký duchovní zážitek a představuje jedno z klíčových míst na buddhistické poutnické cestě.

Kušinagara

Kušinagara se řadí mezi jedno z nejsvětějších buddhistických poutních míst, jelikož právě zde Buddha Šákjamuni vstoupil do parinirvány, tedy se zcela vysvobodil od cyklu znovuzrození a utrpení. Tento okamžik představuje klíčovou událost v buddhistické tradici a symbolizuje dosažení konečného cíle buddhistické praxe. V Kušinagaře se nachází stúpa Ramabhar, která byla postavena na místě kremace Buddhy Šákjamuniho, a mnoho klášterů a chrámů věnovaných jeho památce.

Kušinagara se nachází také v indickém státě Uttarpradéš, asi 52 kilometrů od města Gorakhpur. Lze zde objevit mnoho významných archeologických památek a muzeí, která zachycují bohatou buddhistickou historii oblasti. Mezi hlavní atrakce patří Chrám maháparinirvány, kde je socha Buddhy v poloze, ve které dosáhl parinirvány. Kušinagara je přístupná silnicí a vlakem, a je spojena s ostatními důležitými buddhistickými poutními místy v regionu. Toto klidné a posvátné místo přitahuje poutníky z celého světa, kteří přicházejí vzdát hold Buddhy Šákjamuniho poslednímu odpočinkovému místu a meditovat o hlubokém významu jeho učení a pomíjivosti.

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Stúpa Svájambhú se tyčí na vrcholu zeleného kopce v Káthmándú. Jedná se jedno o z nejposvátnějších buddhistických poutních míst světa. Tento dávný...

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest