FAQ – otázky a odpovědi

Otázky zdroj: Pixabay.comV souvislosti s buddhismem nás může napadnout nepřeberné množství teoretických i ryze praktických otázek. Některé dotazy již zazněly, zatímco jiné teprve čekají na zodpovězení. Pokud je to v našich silách, rádi odpovíme i na vaše otázky. Takže pokud zde nenajdete odpověď na otázku, která vás zajímá, zašlete svůj dotaz přes formulář na této stránce. Otázky jsou řazeny tak, že nahoře se nachází ty nejnovější.

“Jak bojovat se spánkem a ospalostí při meditování?”

Spánek je častým nepřítelem meditujících začátečníků. Existuje několik možností, které vám pomohou. V první řadě je třeba dodržovat pravidelný spánkový režim a spát dostatek hodin. Deficit spánku se na kvalitě meditace vždy spolehlivě negativně podepíše. Dále je třeba zajistit vhodné podmínky v místnosti, kde meditujete. Prostor by měl být jasně osvětlený a s dostatkem čerstvého vzduchu. Nevhodné je pít před meditací kafe, naopak zelený čaj může být dobrou pomocí. Pokud si všimnete, že se o vás v průběhu meditace pokouší spánek, zkontrolujte svoji polohu a narovnejte záda. Jestliže to nepomůže, můžete na chvíli zvednout svůj pohled nahoru, aniž byste hýbali hlavou. S praxí se postupně bude tendence usínat během meditace snižovat.

“Může být člověk buddhistou a přitom nemeditovat?”

Buddhismus má obsáhlá učení, která popisují a vysvětlují, jak se věci mají, jaká funguje naše „realita“. O učeních je třeba dále přemýšlet, jak se odráží v našem životě. Teorie nám umožňuje ledacos pochopit na intelektuální úrovni. Nicméně k dosažení osvícení rozumové pochopení nestačí. Proto se kromě studia klade důraz i na meditaci, při které se cvičí mysl, aby byla schopná prožít skutečný stav věcí. Meditace je tedy pro pokrok zásadní.

“Je možné zbavit se negativní karmy?”

Karma je zákon příčiny a následku. Pozitivní činy vedou k pozitivním událostem a negativní vedou naopak k tomu, že nás někdy v budoucnosti (v tomto životě či v dalších) čekají náročné životní okolnosti. Negativní karma má jednu klíčovou pozitivní stránku – lze ji změnit! Již to, že svého činu litujete, vede k menším karmickým následkům. Naopak by bylo špatné se z činu radovat. Taktéž můžete slíbit, že již nic podobného neuděláte. Můžete nasměrovat svoji pozornost pomoci druhým a dělat dobrá přání. To jsou drobnosti, které můžete učinit hned, a přesto mají velkou sílu. Buddhismus má mnoho praxí, které mají za cíl očistit karmu. Ať už jde o různé meditace, poklony a další. Pokud se budete buddhismu věnovat, dostanete se k velmi efektivním nástrojům.

“Je Buddha Bůh? Nebo je v buddhismu nějaký jiný Bůh? Proč se mu klaní?”

O buddhismu se říká, že to je náboženství bez boha. Pokud budeme vnímat boha jako stvořitele, tak tento koncept se v buddhismu skutečně nevyskytuje. V buddhismu jsme to my samotní, kdo neseme zodpovědnost za to, co se děje v našich životech. Není zde žádná vnější síla, která by tuto zodpovědnost přebírala.

Buddha je v naší historii první, kdo dosáhl plného osvícení a začal učit techniky, které vedou ke stejnému cíli. Buddhu tedy uctíváme jako učitele. Především ale zrcadlí potenciál, který se ukrývá v každé cítící bytosti. Pokud se klaníme Buddhovi, je to proto, že se klaníme svojí vlastní dokonalé podstatě

“Slaví buddhisté Vánoce?”

V typicky buddhistických zemích mají svoje vlastní svátky. Buddhisté na západě většinou Vánoce standardně slaví. A vlastně není důvod, proč by neměli. Buddhismus je velmi tolerantní vůči odlišným náboženským směrům. I tak se křesťanský rozměr z dnešních Vánoc již vytratil. Původně se přitom jedná o oslavy zimního slunovratu, které jsou mnohem starší než křesťanství. V současné době jsou Vánoce bohužel stále více pojímány komerčně, ale naštěstí zůstává zachováno poselství lásky a blízkosti. To jsou hodnoty, které jsou zásadní i pro buddhismus, a tak není důvod, proč Vánoce ignorovat.

“Jak se buddhismus dívá na nevěru?”

Podle buddhismu každý vykonaný čin přináší adekvátní reakci. Přesněji to popisuje princip karmy. Pokud někomu ublížíme, můžeme očekávat negativní situaci, které budeme muset čelit v budoucnosti. Obecně platí, že je v pořádku mít milenku(y), pokud jsme s partnerem domluvení na volnější bázi vztahu. Pokud ovšem máme milenecký kontakt mimo náš vztah za zády partnera, rozhodně to není v pořádku a zaděláváme si na náročné následky svého jednání.

“Patří buddhismus do naší křesťanské kultury?”

Buddhismus má svoji kolébku v Indii, ale dnes je rozšířený po celém světě. Buddhovo učení je univerzální a platné pro všechny, bez ohledu na náboženské a kulturní prostředí. Z moudrosti buddhismu tak může čerpat úplně každý. Pokud by buddhismus pro nás nebyl vhodnou cestou, nepřijdeme s ním pravděpodobně ani do kontaktu. Sice je dnes mnohem snazší přijít s buddhismem do styku, nicméně i tak jsou na naší planetě země, kde učení dostupné není.

“Jak se člověk formálně stane budhistou?”

Stát se buddhistou je svobodné rozhodnutí každého. „Oficiálně“ se člověk stává buddhistou tehdy, když přijme tzv. útočiště u některého z lamů, tedy u kvalifikovaného učitele (viz Buddhistické útočiště). Buddhismus jinak není dogma. Mnoho lidé se může cítit být buddhistou i bez přijetí útočiště. Buddhistou může být každý, kdo využívá buddhistické metody a studuje buddhistický náhled na svět

“Jaké knihy o buddhismu pro začátečníky byste doporučili?”

Pro úplné začátečníky jsou oblíbené knížky od Davida Michie „Dalajlámova kočka“ a pokračování „Dalajlámova kočka a síla meditace“. Je to nenásilný vstup do buddhistických témat. Od stejného autora dále doporučuji „Buddhismus pro zaneprázdněné“. Poté mnoho lidí začalo s knížkou „Co z vás (ne)dělá buddhistu“ od Dzongsar Jamyang Khyentse. Některé vhodné knihy pro začátečníky najdete bezplatně zde – http://www.dharmazdarma.cz/.

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Reklama

Pin It on Pinterest