Nepál, země majestátních vrcholků Himalájí a drsné přírodní krásy, je často vnímán především jako ráj pro milovníky hor a dobrodruhy. V posledních letech se však stále více lidí vydává do této fascinující země s jiným cílem – objevit hluboké kořeny a kulturní bohatství buddhismu. Tato proměna v pohledu na Nepál je odrazem vzrůstajícího zájmu o duchovní cesty. Tento trend může pramenit jak z osobního buddhistického přesvědčení, tak z touhy poznat kulturní aspekty starodávné tradice. V Nepálu se buddhismus neomezuje pouze na kláštery a posvátná místa. Je to dynamická síla, která proniká do všech sfér každodenního života.
Na BuddhaWebu postupně společně navštívíme místa, která jsou významně spjatá s buddhismem v Nepálu. Čerpat budeme zejména z naší loňské cesty po Nepálu a přímé osobní zkušenosti. Nejprve se však podívejme na obecná doporučení pro plánování vašeho vlastního dobrodružství!
O Nepálu
Nepál je zasazený do srdce Himalájí mezi Indií a Tibetem. Rozkládá se od 80 do 8 848 m n.m. Je známý nejen svými nádhernými horskými vrcholky, včetně Mount Everestu, ale i bohatou kulturou a historií. Zemi obývá cca 31 milionů obyvatel různých etnických skupin a jazyků. Úředním jazykem je nepálština. Hlavní město je Káthmándú, které se nachází v rozhlehlém údolí.
Klimatická rozmanitost Nepálu, sahající od subtropických nížin Terai po alpské podmínky v Himálajích, přispívá k bohaté flóře a fauně. Historie země je zaznamenána ve starověkých chrámech, palácích a památkách, které jsou nejen svědky minulosti, ale také stále živým centrem náboženského a kulturního života.
Nepál je chudá země, ale i zde již mají lidé stále častěji k dispozici vymoženosti moderního světa. 80 % populace se hlásí k hinduismu a pouhých 9 % k buddhismu. Přesto lze najít buddhistické elementy téměř všude. Je to dáno tím, že se v Nepálu narodil Buddha Šákjamuni. Navíc se prvky buddhismu prolínají hinduismem. Pro hinduisty je Buddha jedním z avatarů boha Višnua.
Kdy jet do Nepálu?
Jako nejvhodnější doba se obvykle doporučuje duben – květen, a poté říjen – listopad. V této době nastává ideální počasí, kdy neprší a není zima. Monzuny trvají od června do září a jedná se o velmi silné deště.
My jsme jeli do Nepálu celkem na 3 týdny, dva týdny v září a první týden v říjnu. Trochu jsme riskovali s možným deštěm. Ale pršelo nám pouze párkrát během prvního říjnového týdne, jinak nám vyšlo skvělé počasí. Čeho jsme si však všimli, byl obrovský nárůst západních tváří v říjnu. Nepál s přílivem lidí ze západu najednou působil úplně jinak.
Letenky
Přímé lety z Česka do Nepálu nenajdete. Různé společnosti nabízí spojení s přestupem v Dubaji, Dauhá či Istanbulu. Počítejte s cenou zpáteční letenky okolo 20 – 25 000 Kč.
Pas musí mít platnost delší než 6 měsíců od plánovaného odjezdu zpět domů. Turistické vízum se řeší přímo na letišti v Káthmándú. Můžete si předvyplnit formulář k vízu předem online, ale nám formulář z Česka nefungoval. Takže jsme využili k tomu určené formuláře přímo po příletu na letišti, kde nám s tím pomohla ochotná pracoviště letiště. Poté u přepážky zaplatíte různě vysoké vízum:
- 15 dní – 30 USD
- 30 dní – 50 USD
- 90 dní – 125 USD
Po zaplacení víza dostanete razítko do pasu, vyzvednete si zavazadlo a dobrodružství může začít!
SIM karta
Velké doporučení – ještě na letišti si můžete ve stánku operátora koupit nepálskou SIM kartu. Za 200-300 Kč vám ihned zprovozní nepálské číslo, která vám zajistí data na celou dovolenou. Samozřejmě ne všude bude signál, ale byli jsme dostupností mile překvapení.
Přesuny
Po Káthmándú je nejvhodnější používat k přepravě taxi. Uber ovšem v Nepálu není dostupné. S nepálským číslem si můžete ještě na letišti zprovoznit oblíbenou aplikaci na přepravu Pathao, která funguje podobně jako Uber. Získáte tak taxi za předem stanovenou obvyklou cenu a nebudete platit nesmyslně předražené jízdné pro turisty. Cena je přitom velmi nízká, přesuny přes celé město vyjdou na několik desítek korun. Připravte se ovšem na to, že taxikáři často volají po objednání na vaše číslo a anglicky si s vámi moc nepopovídají. I přesto v 95 % případů vždy spolehlivě přijeli a trefili do cíle. A také kvalita vozového parku odpovídá tomu, co byste hledali spíš na vrakovišti.
Přesto jsme se s taxikáři většinou cítili dobře a v šíleném nepálském provozu obvykle i bezpečně. S některými jsme si dokázali i trochu povídat a rádi jsme dali při placení zpropitné.
Bohužel Pathao funguje jen v Káthmándú. Jinde jste odkázáni na dohady s taxikáři apod. Ale o tom zase někdy příště.
Ubytování
Airbnb a Booking.com nás spolehlivě ubytovalo podle potřeb. Na odlehlejších místech se určitě lze ubytovat u místních lidí.
V Káthmándú doporučujeme ubytovat se mimo samotné centrum, kde je větší provoz a horší kvalita vzduchu. Bydleli jsme nedaleko Swayambhu, kde bylo mnohem lépe a do centra se v případě potřeby dalo dostat rychle i pěšky.
Nepálci
Nepálci jsou skvělí. Samozřejmě vidí v západních lidech často zdroj peněz. Ale i při odmítnutí si s vámi mile popovídají a poradí. Nepálci jsou přátelští a mají otevřenou mysl, jsou většinou pokorní. Je s nimi snadné navázat hezký vztah, který díky Whatsappu může přetrvat i zpět do Česka.
I z naší strany si zaslouží respektující jednání. Na druhou stranu pokud se někdo příliš tvrdě dožaduje vašich peněz, je třeba jasně stanovit hranici. To jsme během našeho cestování museli naštěstí jen výjimečně.
Další tipy
- V Nepálu jsme se cítili vždy bezpečně.
- Před odletem se nezapomeňte přihlásit do databáze DROZD – Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí, kterou organizuje ministerstvo zahraničích věcí.
- Nepálské rupie (NPR) lze vybrat z bankomatů. Také lze přivést americké dolary a vyměnit si je ve směnárnách. 1 česká koruna odpovídá cca 6 rupiím.
- Jídla v lepších turistických restauracích vyšla v přepočtu do 100 Kč. Nakonec to nebylo pouze o rýži se zeleninou či čočkou. V turistických oblastech je nabídka pestřejší a můžete se orientovat i podle vyhledání a hodnocení v Google Maps.
- Kohoutková voda není pitná! Pijte pouze převařenou či balenou vodu.
- Při nakupování lze většinou smlouvat. Ceny jsou často pro lidi na Západě velmi nadsazené. Nedoporučuje se smlouvat v horských chatách na trecích, kde se vše musí pracně vynášet.
- Nepálci se zdraví pozdravem „Namasté“ se spojenými dlaněmi u srdce a předklonem.
Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂