Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

autor: | 31. 03. 2024 | Pelmel

Stúpa Svájambhú se tyčí na vrcholu zeleného kopce v Káthmándú. Jedná se jedno o z nejposvátnějších buddhistických poutních míst světa. Tento dávný architektonický skvost, známý také jako „Opičí chrám“, je živým dokladem bohaté historie, kultury a spirituality Nepálu. Místo je ctěno jak buddhisty, tak hinduisty. V článku se pokusíme poodhalit původ, význam a zajímavosti tohoto výjimečného místa.

Kde přesně stúpu najdete?

Stúpa Swayambhu se nachází na severozápadě hlavního města Káthmándú, na vrcholku zalesněného kopce, který poskytuje panoramatický výhled na město a jeho okolí. Hlavní přístup vede přes dlouhé schodiště obklopené sochami buddhů a malých stúp. Když je teplo, na schodišti se pěkně zapotíte, ale stojí to za to! Na vrcholu vás přivítá velká vadžra a za ní velká bělostná kopule stúpy se zlatou vrchní částí.

Pro ty, kteří hledají méně náročnou cestu, je k dispozici i cesta vhodná pro vozidla, která vede k zadní části komplexu. Najdete zde ale i další vedlejší přístupy. Na hlavních vstupech se nevyhnete koupi vstupenky za 200 NPR, což je v přepočtu cca 36 Kč.

Původ podle legend

Původ stúpy je opředený legendami. Bódhisattva moudrosti Maňdžušrí přišel podle tradičního vyprávění z posvátné Hory Wutai v Číně do údolí, kde dnes leží Káthmandu. Byl přitahován jasem věčného plamene Svájambhú. Maňdžušrí stál obklopený rozlehlým jezerem s lotosem, který vyrůstal ve středu. Rozpoznal, že je toto místo klíčové pro rozšiřování osvícení.

Rozhodl se transformovat tuto posvátnou krajinu a učinit ji přístupnější pro lidské poutníky. Maňdžušrí proto prořízl soutěsku Chobhar, čímž vypustil vodu z jezera. Lotos se proměnil v kopec a květina se stala stúpou Svájámbhú, což znamená „samo vzniklá“ podle samotného plamene.

Příběhy také zmiňují posvátné opice, které obývají areál stúpy. Staly se posvátnými díky spojení s Maňdžušrího moudrostí. Podle legendy tyto opice vznikly ze vší, které se objevily v Maňdžušrího dlouhých vlasech, neboť si je nechal narůst namísto toho, aby je udržoval krátké.

Historie

Stúpa Svájambú je jedním z nejstarších náboženských míst v Nepálu. Byla založena na počátku 5. století n. l., což podporuje nález kamene s nápisem datovaným do roku 640 n. l. Legendy uvádějí, že místo navštívil již císař Ašóka ve 3. století př. n. l. a vybudoval zde chrám. Významné osobnosti jako král Pratap Malla v 17. století přispěly k rozvoji výstavbou východního schodiště.

První velká renovace od roku 1921 proběhla v květnu 2010. Tehdy byla stúpa znovu pozlacena s použitím 20 kg zlata díky financování Tibetským meditačním centrem Nyingma z Kalifornie. Stúpa také čelila úderu bleskem v roce 2011 a poškození během zemětřesení v dubnu 2015. To ukazuje na neustálé výzvy v péči o toto starobylé spirituální místo.

Hlavně pozor na opice!

Svájámbhú je domovem velkého množství makaků, které volně pobíhají po komplexu, odkud také pochází přezdívka „Opičí chrám“. Opice dodávají místu jedinečnou atmosféru. Je třeba si na ně dávat pozor, pohybují se v těsné blízkosti návštěvníků. Doporučuje se nehledat nic ve svých zavazadlech a zejména nemít v ruce nic k jídlu. Z osobní zkušenosti nedoporučuji na opice ani příliš vyzývavě koukat.

O stúpě

Stúpa je architektonickým a duchovním skvostem. Skládá se z mnoha symbolických prvků, které vyjadřují hluboké buddhistické učení. Na základně stúpy se nachází dóm, který prezentuje celý svět. Na něm stojí kubická struktura s malovanýma soucitnýma očima buddhy, které hledí do všech světových stran. Nad každou stranou čtvercové části jsou reliéfy buddhů, nad nimiž následuje třináct stupňů vedoucích k vrcholu. To naznačuje, že bytosti musí projít třinácti stupni duchovního poznání k dosažení osvícení.

Kolem základny stúpy se nachází pět pozlacených svatyní Buddhy a pět svatyní Tary, z nichž čtyři jsou pozlacené a obsahují sochu Tary, zatímco svatyně Bílé Tary zůstává prázdná.

Co dalšího se nachází v areálu stúpy?

Poblíž stúpy je situovaný Amideva Buddha Park, což je klidné a působivé místo založené v roce 2003. Parku dominují tři obrovské zlaté sochy. Uprostřed trojice se nachází cca 20,5 metru vysoká socha buddhy Amitábhy, který je spojený s dlouhověkostí. Nalevo je 20 metrů vysoká socha Čenreziga, který ztělesňuje soucit a napravo socha Guru Rinpočheho, který symbolizuje osvícení. Návštěvníci mohou obdivovat modlitební mlýnky a umělecká díla, včetně rekonstrukce posvátných hor. Oproti stúpě je park otevřený pouze přes den.

Na okraji areálu se také nachází Natural History Museum. Toto muzeum se zaměřuje na přírodní historii Nepálu, včetně flóry, fauny a geologie regionu. Nabízí návštěvníkům ucelený pohled na přírodní krásy a biodiverzitu Nepálu.

V areálu Svájambhú se nachází také buddhistický klášter. Gaden Jamgon Ling najdete v blízkosti parkoviště. Je zde však mnoho dalších menších stúp a svatyní, které při procházení postupně objevíte.

Obcházení stúpy

Součástí buddhistické praxe je kora, tedy obcházení stúp a posvátných míst po směru hodinových ručiček. Během obcházení je vhodné recitovat mantry či dělat prospěšná přání. Byla by škoda nevyužít návštěvu tohoto mimořádného místa k hromadění zásluh touto tradiční formou!

Obcházet můžete samotnou hlavní stúpu a doprovod vám bude dělat velké množství lidí i pobíhající opice. Opice rády skotačí i po samotné stúpě. Po celém obvodu je stúpa zdobená modlitebními mlýnky, které můžete roztáčet po směru hodinových ručiček.

Pokud máte víc času, můžete obejít celý areál Svájambhú, který zahrnuje i Buddha Park. Jedno kolo vyjde na cca 45 minut. Začít můžete u hlavního schodiště a půjdete doleva okolo zdi s modlitebními mlýnky. Modlitební mlýnky lemují většinu obvodu areálu. Na několika místech však budete muset procházet přímo po kraji rušné silnice. Při cestě podél celého areálu potkáte i velké modlitební mlýnky ukryté v malých bohatě zdobených domcích, mnoho dalších menších stúp či velkou sochu Guru Rinpočheho.

Video

Z návštěvy Svájambhú jsme natočili video. Určitě vám přiblíží místo ještě o něco blíž, podívejte se 😉

Závěrem

Stúpa Svájámbhú překonává náboženské a kulturní hranice, a stává se místem, kde se lidé různých náboženství shromažďují ve jménu míru a duchovního hledání. Navštívit tuto stúpu znamená nejen seznámit se s historií a kulturou Nepálu, ale také se ponořit do světa, kde spiritualita hraje klíčovou roli v každodenním životě lidí. Pro každého, kdo hledá pochopení a inspiraci v buddhismu, je Svájambhú nezbytnou zastávkou při cestování po Nepálu.

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Chyby, které vyplývají z hněvu

Chyby, které vyplývají z hněvu

Hněv je jednou z nejničivějších emocí, kterou může člověk zažít. Již před více než dvěma a půl tisíci lety varoval Buddha Šákjamuni před negativními...

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest