Saga Dawa Düčhen

autor: | 4. 06. 2023 | O buddhismu

Saga Dawa Düčhen neboli „Svátek Vaišákhy, je druhým ze čtyř hlavních velkých buddhistických svátků – z tibetštiny düčhenů. Tyto svátky jsou spojené s klíčovou etapou života Buddhy Šákjamuniho. Jedná se o mimořádně příznivé dny, kdy se účinky pozitivních nebo negativních činů násobí 10 milionkrát. 

Termíny svátku

Tibetský kalendář vychází z lunárního kalendáře a konkrétní datum svátku se v moderním kalendáři rok od roku liší. Saga Dawa Düčhen nastává při úplňku 15. den 4. lunárního měsíce, což spadá v různé roky na květen či červen. V následujících letech proběhne v těchto termínech:

  • 4. června 2023
  • 23. května 2024
  • 11. června 2025
  • 31. května 2026
  • 20. května 2027
  • 7. června 2028
  • 27. května 2029
  • 17. května 2030
  • atd.

O svátku

Saga Dawa Düčhen je slavnost připomínající klíčové okamžiky v Buddhově životě. Jedná se o bezesporu nejvýznamnější den v tibetském buddhistickém kalendáři. Setkáme se i s označením „Svátek Vaišákhy“. Vaišákha je název druhého měsíce v hinduistickém lunisolárním kalendáři, který zhruba odpovídá období od dubna do května v gregoriánském kalendáři. Tento celý měsíc je považován za posvátný. V buddhismu Vaišákha označuje měsíc, kdy se odehrály tři klíčové události v životě Buddhy – jeho narození, osvícení a parinirvána (úplné vysvobození).

Ve svátek Saga Dawa Düčhen se tedy oslavuje narození, osvícení a parinirvána Buddhy Šákjamuniho. Tyto události připadají na tentýž den podle starého indického kalendáře. Tento den je obzvláště významný v buddhistickém kalendáři a je často slaven jako Vesak nebo Buddha Purnima. Pro buddhisty se jedná o nejdůležitější svátek.

Saga Dawa je také známý jako měsíc zásluh, protože oslavy začínají již na začátku 4. měsíce. Tibetští buddhisté v tomto měsíci vynakládají extra úsilí na praktikování větší štědrosti, ctnosti a soucitu, aby nashromáždili větší zásluhy. Je to období, kdy se věří, že zásluhy z jednání člověka se násobí. Během vrcholu tohoto důležitého období, který přichází s úplňkem na 15. den měsíce, se zásluhy z jednání výrazně zvyšují.

Jak jednat při svátku

Praktiky, které se běžně provádějí během svátku, zahrnují recitaci přání a manter, zapalování máslových lamp, poutě na významná místa, zdržení se od konzumace masa, provádění poklon a obcházení posvátných míst jako jsou stúpy, darování peněz potřebným apod.

Zvlášť významnou praktikou je vysvobození zvířat, což znamená vykoupení zvířat určených na zabití (například červů, cvrčků nebo ryb) a jejich následné vypuštění do jejich přirozených prostředí s pozitivními přáními. Tento čin, který dává život, prodlužuje život praktikujícího nebo dárce a vytváří se pozitivní okolnosti. Jde o akt hlubokého soucitu a laskavosti.

Dalším významným způsobem, jak oslavit tento den, je dodržování vegetariánské nebo veganské stravy, což je během tohoto měsíce běžná tradice. Může se jednat o krátkodobý závazek, nebo se může jednat o rozhodnutí stát se vegetariánem nebo veganem na delší období, což přináší obrovské zásluhy.

Tibetští buddhisté během úplňku také často přijímají rozšířené sliby a zavazují se k dalším praxím. Tyto závazky mohou zahrnovat například zdržení se od negativního jednání, zlepšení soustředěnosti nebo zvýšení úsilí o dosažení osvícení.

Závěrem

Je důležité si připomenout slova Buddhy: “Hle, mnichové, toto je moje poslední rada vám. Všechny složky světa jsou proměnlivé. Nejsou trvalé. Usilovně pracujte na svém vlastním vysvobození.” Tato slova jsou silnou připomínkou ústředního učení buddhismu, že vše je proměnlivé a že úsilí o osvícení a ukončení utrpení je na každém z nás.

Jeho Svatost 17. Karmapa Thaje Dordže v minulosti k oslavě tohoto svátku řekl: “Vesak je příležitostí zamyslet se nejen nad životem Buddhy, ale také nad cestou, na které jsme všichni, na cestě Bódhisattvy, a nad praktickými kroky, které vedou k osvícení. Nepotřebujeme učinit slepý skok víry. Princ Siddhártha se nestal Buddhou nějakou magií nebo záhadou. Stal se Buddhou díky oddané praxi, díky tomu, že byl příkladem velké odvahy, a to je to, co všechny z nás povzbuzuji zvážit v tento významný den.”

Saga Dawa Düčhen je tedy velkou příležitostí k praktikování duchovních disciplín, prohlubování soucitu a hromadění zásluh. Připomíná nám, že stejně jako Buddha Šákjamuni má každý z nás potenciál dosáhnout osvícení. Je to čas, kdy se můžeme více zaměřit na naše duchovní praxe a naše snahy o prospěch všem bytostem. Bez ohledu na to, jakým způsobem se rozhodneme tuto svatou dobu oslavit, hlavním cílem je věnovat se praktikám, které nám pomáhají rozvíjet hlubší pochopení a soucit s ostatními bytostmi.

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Tibetské buddhistické kalendáře

Tibetské buddhistické kalendáře

Tibetské buddhistické kalendáře představují hluboce zakořeněnou tradici, která propojuje náboženské, kulturní a astrologické aspekty života v...

Šántidéva: Mistr cesty bódhisattvy

Šántidéva: Mistr cesty bódhisattvy

V kaleidoskopu duchovních tradic jasně září postava Šántidévy, významného indického mistra ze 7. století. Jeho životní příběh a učení představují...

Lhabab Düčhen

Lhabab Düčhen

Lhabab Düčhen neboli „Buddhův sestup z nebeské říše“, je posledním ze čtyř hlavních velkých buddhistických svátků – z tibetštiny düčhenů. Tyto...

Čhökhor Düčhen

Čhökhor Düčhen

Čhökhor Düčhen neboli „Den Buddhova prvního otočení Kola Dharmy“, je třetím ze čtyř hlavních velkých buddhistických svátků – z tibetštiny düčhenů....

Zpět na předchozí stránku

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest