Šest dokonalostí

autor: | 4. 08. 2016 | Učení

Cesta bódhisattvy, tedy toho kdo pracuje na vlastním probuzení pro dobro všech bytostí, je především o rozvinutí šesti dokonalostí. Tyto dokonalosti, nazývané dle sanskrtu jako “páramity”, jsou důležité zejména v mahájánovém buddhismu. Páramity můžeme chápat jako určitou osnovou, která vede k dosažení buddhovství.

Šest dokonalostí vlastně popisuje skutečnou povahu osvícené bytosti, což je přirozená podstata každého. Pokud nevidíme, že jsou tyto dokonalosti i naší vlastní podstatou, je to kvůli zatemnění mysli zmatkem, hněvem, chamtivostí a strachem. Pokud následující dokonalosti kultivujeme, postupně rozvíjíme svoji skutečnou podstatu.

1. Štědrost

Právě štědrost je základem bódhičitty, tedy touhy dosáhnout buddhovství, abychom pomohli dosáhnout tohoto cíle i ostatním bytostem. Štědrost představuje přání šířit dobro mezi ostatní bez očekávání odměny či ocenění. Ke štědrosti nesmí být přistupováno skrze naše ego, nesmí být spojeno ani s očekáváním dobrého pocitu. Štědrost vychází ze silné touhy pomáhat druhým. To z počátku nemusí být snadné, ale skutečné štědrosti lze dosáhnout jedině praxí. Štědrost můžeme projevovat na mnoha úrovních. Může se jednat o finanční pomoc potřebným či charitu. Za nejvyšší úroveň štědrosti se v buddhismu považuje šíření myšlenek dharmy, protože to je cesta ze zmatku a utrpení.

2. Etika

Buddhistická etika není o slepém následováním pravidel či přikázání. Pravidla slouží jako ukazatel na cestě, dokud nedosáhneme sami dostatečného vhledu a porozumění. Osvícené bytosti pravidla nepotřebují, jelikož v každé myšlence a činu reagují přirozeně správně. Skrze etiku rozvíjíme nesobecký soucit a uvádíme do pohybu dobrou karmu.

3. Trpělivost

Spolu s tolerancí, sebekontrolou, vytrvalostí a vyrovnaností je trpělivost především nástrojem proti hněvu. Hněv je přitom nejhorší z rušivých emocí. Je to luxus, který si mysl nemůže dovolit. A tak rozvíjíme trpělivost se sebou i s druhými, čímž se můžeme vyhnout mnohému utrpení. Největší zkouškou rozvoje trpělivosti je vůči těm, kdo nám ubližují.

4. Úsilí

Je zřejmé, že bez úsilí se nikam nedostaneme. Rozvíjíme úsilí, které není těžkopádné, ale které je plné nadšení a radosti. To je možné zejména tehdy, pokud skutečně porozumíme dharmě. Uvědomíme si vzácnou příležitost praktikovat buddhistické metody a nechceme ztrácet čas zbytečnostmi. Veškeré svoje úsilí věnujeme všem cítícím bytostem.

5. Meditace

Bez meditace není žádný pokrok možný a teorie zůstane pouze teorií. Bez meditace nelze odkrýt skutečnou povahu naší mysli. Meditace kultivuje jemné kvality mysli a vede nás směrem k osvícení.

6. Moudrost

Při ovládnutí předchozích páramit dochází k rozvoji skutečné moudrosti. Když hovoříme o moudrosti, nejedná se o intelektuální znalosti. Jedná se o moudrost vycházející v vlastního vnitřního prozření. Díky buddhistické praxi odhalíme nejenom pravou povahu mysli, ale celé reality.

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Osm veršů tréninku mysli

Osm veršů tréninku mysli

Osm veršů tréninku mysli od Geše Langri Tangpy představuje esenci mahájánového buddhismu, směřující k transformaci srdce a mysli. Každá věta tohoto...

Osm vědomí

Osm vědomí

Buddhismus se zabývá studiem naší mysli. Buddha spolu s realizovanými mistry získali prostřednictvím hlubokých meditačních zkušeností bezprostřední...

Sútra srdce

Sútra srdce

Sútra srdce, známá také pod názvem "Pradžňápáramita Hrdaja", představuje krátký, ale pronikavý a základní text mahájánového buddhismu. Tato sútra se...

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest