Mahájánová praxe přijímání slibů sojong je praxe k hromadění zásluh, která je vhodná i pro laické praktikující. Jedná se o osm etických závazků, které praktikující přijme po dobu jednoho dne. Tato očistná praxe je sama o sobě velmi prospěšná a navíc znásobuje zásluhy plynoucí z dalších vykonaných praxí.

Tibetské slovo “sojong” je ekvivalentem sanskrtské termínu “upósatha”. Tradice dodržování osmi slibů upósatha ve významné dny je rozšířená ve všech buddhistických školách. Dnes se takové sliby skládají především v théravádovém buddhismu. Sliby sojong odlišuje jedinečná motivace. Běžné upósatha sliby se skládají primárně s úmyslem očistit svoji negativitu a dosáhnout osvobození. Sliby sojong mají motivaci širší. Skládají se s úmyslem přinést užitek všem bytostem.

V různých mahájánových rozpravách Buddha radil následovníkům, aby osm slibů sojong skládali při úplňku a novoluní po dobu 24 hodin. Také pozdější velcí buddhističtí mistři opakovaně doporučovali svým žákům praxi mahájánového sojongu. Důvod silného důrazu na tuto praxi spočívá v jejím velkém přínosu. Je to účinná metoda k očištění škod ve vztahu k laickým slibům a je též prospěšná pro praxi bódhisattvy a v rámci vadžrajány. Vede k posílení a stabilizaci ctnosti v proudu mysli praktikujícího.

Přijmout sliby sojong může každý, kdo přijal sliby útočiště. Závazky je možné vzít každý den, nicméně obvykle se doporučuje následovat příznivé dny. Jedná se o dny, kdy nastane úplněk či nov, také různé buddhistické svátky, výročí spojená s důležitými učiteli apod. Text přijetí slibů a samotná forma závazku se může v jednotlivých tradicích lišit. Následující informace tak berte pouze orientačně jako obecný úvod.

Sliby sojong se týkají zdržení se osmi druhů činností a to od okamžiku složení slibu až do následující úsvitu slunce. Slibujeme, že se zdržíme:

1. zabíjení

Během dne se je třeba vyhnout jakéhokoliv záměrného zabíjení a to i těch nejmenších zvířat. Měli bychom se taktéž vyhnout i konzumaci masa.

2. kradení

Je třeba se vyhnout jakékoliv formy krádeže bez ohledu na hodnotu. Nebereme nic, co nám nepatří nebo nám není výslovně dáno.

3. sexuálních aktivit

Tento slib znamená zcela se vzdát jakéhokoliv sexuálního jednání.

4. lhaní

V den se sliby je nutné se vyhnout jakékoliv lži. Za nejvyšší lež se pak považuje, pokud budeme lhát o svém duchovním dosažení.

5. opájení mysli alkoholem či drogami

Návykové látky kalí naši mysl a můžeme se pak snáz dopustit negativního jednání. Proto se mezi sliby řadí i zřeknutí se alkoholu a dalších látek.

6. sezení na vysokých místech

Tradičně bychom neměli sedět či ležet na místech, která jsou spojená s vysokým společenským postavením. Neměli bychom usedat na královský trůn či speciální lože. Ve východních zemích, kde se běžně sedí na zemi, je porušením slibu usednutí na židli, která je výš než vzdálenost mezi prsty na rukou a loktem. V naší kultuře se používání běžných židlí a standardních postelí nepovažuje za porušení slibu.

7. konzumace jídla v nevhodnou dobu

Nevhodná doba pro konzumaci jídla nastává po poledni až do následujícího rána. Obvykle je během dne možná pouze snídaně ráno a oběd v poledne. Další jídlo je poté možné až následující ráno. Pití se včetně čaje se neomezuje za předpokladu, že nepijeme jídlo v tekuté podobě. Vypít sklenici mléka může být považované spíš za jídlo než pití. Přesná specifikace se může lišit v jednotlivých tradicích.

Výjimky jsou možné v případě vážného onemocnění, kdy by krátký půst mohl ohrozit život (např. cukrovka), nebo pokud jídlo vyžaduje užívání léků. Hlídat by se měla taktéž čistota přijímané potravy. Proto se vyhýbáme i vejci, cibuli a česneku.

8. používání parfémů, ozdob, zpěvu, tance

Během sojongu bychom neměli nosit šperky, které obvykle běžně nenosíme. Když tedy nosíme snubní prsten, tak ho není nutné kvůli sojongu sundat.

Zpěv, tanec či poslouchání hudby byly v době Buddhy dříve hlavním zdrojem zábavy. Dnes bychom možná řekli, že bychom se měli zdržet i chození do kina, sledování YouTube či Netflixu.

Během dne se sojongem se nevyžadují žádné zvláštní praxe. Je možné žít svůj běžný život – jít do práce či starat se o rodinu. Praxe sojongu vyžaduje bdělost vůči tomu, jak se chováme a co děláme. Doporučuje se po obědě přečíst Sútru srdce a další sútry, pokud je to možné.