Stúpy v Česku

autor: | 12. 01. 2022 | O buddhismu

Stúpy jsou fascinujícím prvkem buddhistické architektury. Jejich přítomnost vyhledávají praktikující buddhisté i náhodní kolemjdoucí. Vyzařuje z nich harmonie a klid, který v našich rušných životech postrádáme. V současné době se na území Česka nachází 5 stúp a tento počet v dalších letech zajisté poroste. Naplánujte si svoje toulky po republice a navštivte je postupně všechny!

Pokud vás zajímá více o stúpách, o jejich původu a význam jsme psali v našem starším článku. Základní přehled si můžete udělat i s infografikou od Matěje Bošiny – pro zvětšení rozklikněte obrázek.

U stúpy prosím vždy zachovejte pořádek a chovejte se potichnu a s úctou. Stúpy se obcházejí vždy po směru hodinových ručiček. V jejich přítomnosti je vhodné meditovat, recitovat mantry či dělat přání.

Těnovice u Plzně – stúpa osvícení

Adresa: Těnovice 55, Těnovice 335 61
Web: www.stupa.bdc.cz/homepage

U obce Těnovice se nachází retreatové meditační centrum tibetské školy Buddhismu Diamantové cesty. Právě u centra najdete volně přístupnou stúpu, která je nejstarší a nejvyšší u nás. 7 metrů vysoká stúpa je volně přístupná a nachází se na krásném místě s výhledem do krajiny. Stúpa byla inaugurována při velké události 14. září 2014 pod vedením úžasným lamou Šerabem Gjalcchen Rinpočhem.

 

Brloh u Českých Budějovic – stúpa osvícení

Adresa: Brloh 309, 382 03 Brloh
Web: www.dzogchen.cz/mista/phendeling

Na jihu Čech se nachází tibetské retreatové centrum Phandeling Mezinárodní komunity dzogčhenu. Tamní stúpa osvícení byla naplněna 16.7.2018. Je spojená s cyklem nauk Longsal, jež předával držitel této jedinečné termy (pokladu prostoru) Namkhai Norbu Rinpočhe. Stúpa je volně přístupná, ale protože se nachází v areálu centra, je vhodné svoji návštěvu předem domluvit.

 

Vražné – zenová stúpa

Adresa: Vrážné 3, 569 43 Vražné
Web: www.vraznezen.org

Nedaleko od Moravské Třebové se ukrývá stúpa, která se na první pohled liší. Na rozdíl od ostatních stúp nepochází z tibetské tradice, jedná se o stúpu zenovou. Uvnitř se nachází relikvie zenového mistra Seung Sahna, který založil vražnovské centrum zenové školy Kwan Um. Stúpa je v korejském stylu a symbolizuje “původní Mysl”, neboli “Mysl před myšlením” či “Mysl Nevím”. Tento pojem odkazuje na naši buddhovskou podstatu. Stúpu najdete od roku 2018 v zahradě Zenového centra a je možné ji navštívit po předchozí domluvě.

 

Liberec – vítězná stúpa

Adresa: Kubelíkova 86, 46007 Liberec
Web: www.rabten.cz

Liberecká stúpa připomíná vítězství Buddhy nad smrtí, kdy si Buddha prodloužil ze soucitu se svými žáky svůj život. Jsou v ní uložené relikvie Ctihodného Geše Rabten Rinpočheho a především samotného Buddhy Šákjamuniho – drobný úlomek jeho kosti. Stúpa byla vysvěcená 27.9.2014 a je volně přístupná v zahradě libereckého buddhistické centra.

Centrum Rabten Čhödarling v Liberci je spojené s určitou kontroverzí, protože ústřední praxí je tzv. Shugden. Tato praxe je zaměřená na ochránce školy Gelug, který škodí praktikujícím, kteří mísí svoji praxi s technikami mimo Gelug. Proti tomu se v minulosti vyslovil Jeho Svatost Dalajlama, který podporuje boření hranic mezi jednotlivými tradicemi tibetského buddhismu (rime).

 

Velký Šenov – stúpa osvícení

Adresa: Velký Šenov č. ev. 41, 407 78 Velký Šenov
Web: www.thonmi.eu

Tibetská stúpa osvícení ve Velkém Šenově byla postavena z iniciativy spolku Thonmi z.s. pro porozumění asijské kultuře a pořádání kulturních akcí. Dokončena byla v roce 2017 a šla trochu zvláštní odlišnou cestou, protože výstavba nebyla zaštítěná buddhistickým centrem a vedená kompetentním lamou. Nicméně stúpa byla postavena spolkem na základě konzultací a doporučení tradičních postupů. Uvnitř se tedy nachází obvyklé objekty, kterými se stúpa plní, jako je strom života, sošky, texty a další. Po vystavění byla zpětně provedená buddhistickým mnichem slavnostní púdža. Stúpa je volně přístupná v areálu spolku.

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Šántidéva: Mistr cesty bódhisattvy

Šántidéva: Mistr cesty bódhisattvy

V kaleidoskopu duchovních tradic jasně září postava Šántidévy, významného indického mistra ze 7. století. Jeho životní příběh a učení představují...

Lhabab Düčhen

Lhabab Düčhen

Lhabab Düčhen neboli „Buddhův sestup z nebeské říše“, je posledním ze čtyř hlavních velkých buddhistických svátků – z tibetštiny düčhenů. Tyto...

Čhökhor Düčhen

Čhökhor Düčhen

Čhökhor Düčhen neboli „Den Buddhova prvního otočení Kola Dharmy“, je třetím ze čtyř hlavních velkých buddhistických svátků – z tibetštiny düčhenů....

Saga Dawa Düčhen

Saga Dawa Düčhen

Saga Dawa Düčhen neboli „Svátek Vaišákhy“, je druhým ze čtyř hlavních velkých buddhistických svátků – z tibetštiny düčhenů. Tyto svátky jsou spojené...

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest