Stúpy jsou typickým prvkem buddhistické architektury. Jedná se o stavby se silnou energií, které přináší požehnání všem v jejím okolí. Působí na naši mysl a obrací pozornost k tomu, co přináší rozvoj. Jsou i místem pro praxi. Buddhisté v blízkosti stúpy meditují a dělají přání pro dobro druhých.
Stúpy pochází z Indie a původ těchto staveb sahá až do předbuddhistického období. Tyto stavby odjakživa sloužily jako náhrobní pomník. Na pomník zemřelých se vršily hromady kamení a cihel, které vytvořily tvar mohyly. Po smrti Buddhy a jeho kremaci se rozhořel spor o ostatky mezi několika panovníky. Spor byl vyřešen rozdělením ostatků na osm dílů, nad nimiž byly vystavěny stúpy. Stúpy se poté staly hlavním buddhistickým památníkem s bohatou symbolikou. Dnes je najdeme po celém světě.
Tvar stúpy připomíná tělo Buddhy sedícícího v meditační pozici. Základní tvar tvoří podstavec, kopule a špička. Podstavec a špička jsou obvykle stejné, liší se především prostřední část. Čtvercová základna představuje zkřížené nohy Buddhy. Prostřední část tělo. A kuželovitá špička reprezentuje dokonale rozvinutou mysl.
Přečtěte si, jaké stúpy najdete v Česku!
Podle tvaru a funkce stúpy se můžeme setkat s pěti základními druhy stúp:
- Stúpa relikvií, která obsahuje pozůstatky Buddhy a jeho žáků.
- Stúpa objektů, která obsahuje předměty, které patřily Buddhovi či jeho žákům.
- Pamětní stúpa, která odkazuje na události v životě Buddhy.
- Symbolická stúpa, která představuje aspekty učení Buddhy.
- Děkovná stúpa, která slouží k hromadění a věnování zásluh.
V tibetském buddhismu se stúpa nazývá čhörten. V tibetském buddhismu se vyskytuje osm typů stúp, které odkazují k událostem v Buddhově životě:
- Lotosová stúpa, která připomíná narození Buddhy.
- Stúpa osvícení, která připomíná Buddhovo dosažení osvícení.
- Stúpa moudrosti či též stúpa mnoha dveří, která připomíná první učení Buddhy po dosažení osvícení.
- Stúpa sestoupení z říše bohů, která připomíná návrat Buddhy z říše 33 bohů, kde se nacházela jeho matka. Matka Buddhy zemřela při porodu, a tak to byl způsob, jak se k ní dostat, aby ji mohl učit.
- Stúpa zázraků, která připomíná zázraky, které Buddha vykonal.
- Stúpa sjednocení, která připomíná Buddhovo vyřešení roztržky ve společenství praktikujících.
- Stúpa úplného vítězství, která připomíná Buddhovo prodloužení života o 3 měsíce na žádost jeho studentů.
- Stúpa paranirvány, která připomíná odchod Buddhy v jeho 80 letech.
Stavba jakékoliv stúpy probíhá přesně podle daných tradic. Musí mít správné vnější rozměry. Dovnitř stúpy se vkládají tisíce požehnaných předmětů. Jedná se o nejrůznější sošky buddhů, texty, ruličky s mantrami, či relikvie Buddhy nebo dalších významných učitelů. Uvnitř se nachází i Strom života, což je dřevěná tyčka pokrytá mantrami a drahokamy. Je umístěna uprostřed stúpy a tvoří její “páteř”. Na závěr příprav stúpy probíhá inaugurace pod vedením lamy.
Stúpy jsou pro buddhisty důležitými objekty. V jejich přítomnosti meditují, dělají poklony a další praxe. Nejčastěji se stúpy obchází a to vždy po směru hodinových ručiček. Během obcházení je možné recitovat mantry či myslet na svá přání. Stúpa by se měla obejít celkem 108x.
Nejstarší známá stúpa se nachází v Sánčí v Indii. Jmenuje se Velká stúpa a má v průměru téměř 37 metrů. Původ této stúpy se datuje od 4. století př. n. l. Za nejstarší buddhistickou stúpu se považuje Borobudur v centrální Jávě z 8. až 9. století n. l. Na velké stavbě se prý podílelo 30 000 kameníků a 15 000 nosičů.
Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂