Tři přednášky Mistra Seizan Toda

autor: | 26. 04. 2023 | Pelmel

V září roku 2022 Národní galerie Praha uvedla výstavu ZENGA ⁠–⁠ japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an. Jako doprovodné akce připravila také přednášku Mistra Toda Seizan z chrámu Daidžiin v japonském Kjótó, kde představil zazen, jeden ze způsobů praktikování zenového buddhismu. Zároveň uveřejnila videa jeho tří krátkých přednášek a cvičení praxe zen buddhismu s titulky v češtině.

O přednáškách

Níže je velmi stručný výtah obsahu jednotlivých přednášek.

1.NGP On Air | Mistr Seizan: Co je Zazen? (14.7.2022)

Zde učitel Seizan představuje zazen, jako cvičení zen buddhismu, díky němuž se zklidňuje a uvolňuje mysl. Zmiňuje, že mluvení a přemýšlení posiluje představu o našem já, to se stává středobodem všeho a ve výsledku nám toto přináší utrpení. Myšlení přirovnává k hladině moře. Tu čeří vlny radosti, zlosti, smutku nebo potěšení. Cvičení zazenu vede ke zklidnění vln – k zapomenutí na já.  Stav, kdy zapomeneme na já, mysl se zklidní a přestane těkat z myšlenky na myšlenku, označuje jako prázdnotu. Opakováním cvičení zazenu vede postupně k rozmělnění spoutání naší představou o já a směřujeme ke svobodnějšímu a klidnějšímu životu, jelikož ten, kdo nám nejvíce ubližuje je naše já.

2. ZENGA | Mistr Seizan: Tělo a mysl (18.8.2022)

V této přednášce učitel Seizan ukazuje praktická cvičení k uvolnění těla a mysli. Stres se projevuje v tuhosti těla, změně postavení těla a změně dechu. Ukazuje, jak si sám pomoci. Nejdříve, jak si uspořádat tělo, pak uspořádat dech. A když se uspořádá dech, uspořádá se i mysl. A pomocí dechu prohlubovat uvolnění těla i mysli. To zahrnuje většinu přednášky. V závěru zmiňuje cvičení zazenu, hovoří jak uvolněně a vzpřímeně sedět zazen. A lehce apeluje na cvičení zazenu, jakožto výchozího bodu každého dne.

3. ZENGA | Mistr Seizan: Zazen na židli (15.9.2022)

Zde v přednášce učí, jak cvičit zazen na židli, jakožto pozici pro nás laiky ze západu nejjednodušší. Jak si správně vzpřímeně sednout, dýchat a pomocí metody počítání dechů překonávat těkavost mysli mezi různými místy zájmu. Jde o to přerušit těkání mezi různými věcmi a soustředit se na jeden objekt, kterým je počítání dechů.

Info o panu Toda Seizan

Toda Seizan je hlavním mistrem Rinzai školy Zenu v chrámu Daidžinn příslušícího k chrámu Daitokudži na severu Kjótó v Japonsku. Je absolventem univerzity Došiša. Poté, co pracoval v účetní firmě, se stal buddhistickým mnichem a pět a půl roku se vzdělával v chrámech Tenrjúdži a Daitokudži. Vyučoval zenovou meditaci a zpíval sútry ve Francii a Německu. Mnoho návštěvníků ze zámoří se k němu jezdilo učit zenovou meditaci, zpívání súter a umění čajového obřadu.

Odkazy na videa přednášek v japonštině s českými titulky

NGP On Air | Mistr Seizan: Co je Zazen? (14.7.2022)

ZENGA | Mistr Seizan: Tělo a mysl (18.8.2022)

ZENGA | Mistr Seizan: Zazen na židli (15.9.2022)

Další odkazy

National Galery Prague https://www.ngprague.cz/en/event/3295/ZENGA-Japanese-Zen-Paintings-from-the-Kaeru-An-Collection

Zazen Meditation Experience at Daitoku-ji Temple, Kyoto https://otonami.jp/wabunka/experiences/en_daitokuji-daijiin/

Daijiin Temple https://slowtourism.jp/contact/kyoto-zen-buddhist-temple-stays/daijin-temple

Odkaz na pdf s přepisem textů titulků z přednášky:

česky: https://uloz.to/file/dlHz4ElgDc8w/todaseizan-3prednasky2022-pdf

english: https://uloz.to/file/s41PLJpB4UL1/todaseizan-3lectures2022-en-pdf

Petr Březina

Autor příspěvku: Petr Březina

Amatérský překlad pro svou vlastní potřebu a pro buddhaweb – www.kitayama-junyu.info/zen

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Stúpa Svájambhú se tyčí na vrcholu zeleného kopce v Káthmándú. Jedná se jedno o z nejposvátnějších buddhistických poutních míst světa. Tento dávný...

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest