Meditace je základem buddhistické praxe, nicméně jedná se o velmi účinný nástroj vhodný nejenom pro buddhisty. Než se rozhodnete začít meditovat, měli byste mít jasno v několika základních otázkách, bez jejichž zodpovězení byste nemuseli postupovat efektivně.
Pro koho je meditace vhodná?
Zcela pro každého. Pro mladé, dospělé i nejstarší, pro zdravé i nemocné, pro ženy i muže, pro buddhisty i nebuddhisty. Vlastně neexistuje žádné omezení, které by nám mohlo bránit v meditování. Meditace přináší mír do našeho nitra, vnitřní zklidnění a projasnění mysli. Meditační techniky mohou vést k plnému probuzení, neboli osvícení.
Kdy?
Nelze jednoznačně odpovědět, jaký čas je pro meditaci nejvhodnější. Někomu bude vyhovovat čas ráno po probuzení, jinému večer před spaním. Záleží na tom, jak fungují naše vlastní biorytmy a jaký máme svůj obvyklý denní program. V každém případě bychom měli zvolit takový čas, ve který se budeme moci meditovat pravidelně každý den. Pravidelnost a každodenní praxe jsou totiž skutečným základem úspěchu. Nejlépe bychom měli zasednout k meditaci tehdy, kdy nejsme unavení. Vyhnout bychom se měli meditaci po jídle, kdy naše koncentrace klesá.
Kde?
Nezáleží na tom, jestli budete mít vyhrazenou místnost speciálně pro meditaci, nebo jestli budete meditovat v ložnici či v kanceláři. Faktem je, že meditovat můžete kdekoliv. Mnohem důležitější je, abyste nebyli ničím ani nikým rušení. Pro začátečníky je důležité zvolit tichou místnost, kde nebudou příliš rozptylováni. Nezapomeňte si před meditací vypnout zvonění svého mobilního telefonu.
Naučte se meditovat na meditačním tréninku.
Sedmibodová meditační pozice
Pro meditaci je důležitá správná pozice těla, která podpoří naši soustředěnost a uvolněnost. V ideálním případě bychom měli sedět na zemi na měkké podložce (stačí koberec) a na meditačním polštářku. Velmi příznivé podpůrné účinky zajišťuje sedmibodová meditační pozice, která napomáhá zklidnění mysli a umožňuje proudění energie v našich energetických kanálech.
1. Sed: pokud sedíme na meditačním polštáři, měli bychom mít zkřížené nohy. Tradiční je pozice lotosu, ale postačí turecký sed. Nicméně pokud to vaše možnosti nedovolují, je možné sedět i na židli (křeslo a gauč nejsou vhodné).
2. Ruce: spočívají v klíně, pravá dlaň spočívá v levé jako dvě mušle. Bříška palců se lehce dotýkají cca na úrovni pupíku. Nebo je možné položit ruce dlaněmi dolů na naše stehna.
3. Záda: měla by být vždy co nejvíce vzpřímená, jak to jen naše fyzické možnosti dovolí. Pokud byste byli shrbení, snáze byste při meditaci usínali.
4. Ústa, jazyk: uvolněné, jazyk se opírá o patro (jako když říkáme „li“, „ri“). Tím dochází ke snížení tvorbě slin, která může být rušivá. Ústa zůstávají v průběhu meditace zavřená a pokud to jde, dýcháme pouze nosem.
5. Brada: zatáhněte bradu tak, abyste lehce sklonili hlavu.
6. Oči: oči by měly být přivřené, ale otevřené, pohled by měl spočívat přirozeně mírně dolů před sebe (pokud nejsou instrukce meditace odlišné). Nedíváme se na nic konkrétního.
7. Ramena: ramena by měla být rovná (ani shrbená dopředu ani stažená dozadu) a paže spočívají kousek od těla, aby mohl proudit vzduch.
Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂