Mála

Mála zdroj: Wikimedia commonsMála je tradiční východní pomůckou, která slouží k počítání manter. Je obdobou růžence, nicméně používá se v buddhismu a hinduismu. Jedná se o soustavu korálků, kterých je obvykle celkem 108 plus jeden větší guru korálek. Počet může být někdy i menší, ale vždy je dělitelný číslem 9.

Korálky mála mohou být z různých materiálů. Nejběžněji se používají dřevěné (santalové dřevo, růžové..), ale též jsou oblíbené z polodrahokamů (křišťál, ametyst, růženín, jantar, onyx a další), z jačích kostí či semen (lotos, rudraksha, bodhi). Nejvhodnější je vybrat si takovou malu, která se vám nejvíce líbí a oslovuje vás.

V buddhismu používáme málu skládající se ze 108 korálků. 8 korálků symbolizuje 8 druhů vědomí, které člověk prožívá před osvícením. 100 dalších korálků představuje 100 buddhovských aspektů, které se projeví po dosažení osvícení. Mantra se opakuje nejméně 100krát a mála slouží jako počítadlo, abychom jednotlivá opakování nemuseli sami počítat. 8 korálků slouží jako rezervní, kdybychom udělali chybu a jedno protočení mály se vždy počítá jako 100 opakování.

Jak držet málu?Používání mály se řídí několika pravidly:

  • je možné držet málu v pravi i levé ruce
  • při počítání mály se někdy doporučuje nepoužívat ukazováček. Ten by měl směřovat od korálků pryč, protože reprezentuje ego.
  • mála nám visí na prostředníčku a uchopíme ji za guru korálkem
  • palcem posouváme málu směrem k sobě. Přendaváme jeden korálek za druhým při každém zopakování mantry.
  • nikdy se nesmí přejít přes guru korálek – ten nás upozorňuje, že jsme došli na konec
  • když dojdeme ke guru korálku a chceme pokračovat dál, málu otočíme a pokračujeme
retro

O Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky. Kromě toho se věnuji astrologii či včelaření :-)
Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.