Mála 108 dřevěnáMála je tradiční východní pomůckou, která slouží k počítání manter. Je obdobou růžence, nicméně používá se v buddhismu a hinduismu. Jedná se o soustavu korálků, kterých je obvykle celkem 108 plus jeden větší guru korálek. Někdy se používají mály se 111 korálky. Počet může být i menší, oblíbené jsou mály náramkové s 21 či 27 korálky.

Korálky mála mohou být z různých materiálů. Nejběžněji se používají dřevěné (santalové dřevo, růžové, ebenové..), ale též jsou oblíbené z polodrahokamů (křišťál, ametyst, růženín, jantar, onyx a další), z jačích kostí či semen (lotos, rudraksha, bodhi). Nejvhodnější je vybrat si takovou malu, která se vám nejvíce líbí a oslovuje vás. Mály si můžete pořídit i v našem buddhistickém eshopu.

V buddhismu používáme především málu skládající se ze 108 korálků. 8 korálků symbolizuje 8 druhů vědomí, které člověk prožívá před osvícením. 100 dalších korálků představuje 100 buddhovských aspektů, které se projeví po dosažení osvícení.

Mála slouží jako počítadlo pro mantry či další různé praxe, abychom jednotlivá opakování nemuseli sami počítat. Praxe se opakuje alespoň po jedno protočení celé mály, což se počítá jako 100 opakování. 8 korálků slouží jako rezervní, kdybychom udělali chybu.

Používání mály se řídí několika pravidly:

  • doporučuje se obvykle držení v levé ruce
  • mála nám visí na ukazováčku (jedna část nám visí uvnitř dlaně, druhá vně ruky) a uchopíme ji za guru korálkem
  • palcem posouváme málu směrem k sobě. Přendaváme jeden korálek za druhým při každém zopakování mantry.
  • nikdy se nesmí přejít přes guru korálek – ten nás upozorňuje, že jsme došli na konec
  • když dojdeme ke guru korálku a chceme pokračovat dál, málu otočíme a pokračujeme