Thích Nhất Hạnh

autor: | 11. 10. 2022 | O buddhismu

Na začátku tohoto roku svět přišel o jednu z nejvýraznějších tváří světového buddhismu, významného mírového aktivistu, oblíbeného učitele a laskavého člověka. Dovolte mi vám na následujících řádcích představit vybrané myšlenky jeho učení a jeho neobyčejný život.

Thích Nhất Hạnh [tik ňat haň] praktikoval Mahajánový buddhismus. Konkrétně byl ordinovaný jako mnich vietnamské školy Thiền (japonsky Zen) v klášteře Từ Hiếu ve městě Huế. Jako mladý bhikkhu se na počátku 50. let aktivně zapojil do hnutí za obnovu vietnamského buddhismu a byl jedním z prvních mnichů, kteří studovali sekulární obor na univerzitě v Saigonu.

Ve svých pětadvaceti letech měl Thich Nhat Hanh na svém kontě již úctyhodný seznam úspěchů. Založil vlastní chrám, vydal několik knih a byl známý svým reformátorským přístupem k buddhismu. V době, kdy byl vietnamský buddhistický svět převážně apolitický, věřil, že buddhisté se musí přímo angažovat proti lidskému utrpení, což znamenalo zapojit se do politického dění v zemi.

“Nejcennějším darem, který můžeme komukoli nabídnout, je naše pozornost. Když naše všímavost zahrne ty, které milujeme, začnou rozkvétat jako květiny.” – Thích Nhất Hạnh, citát z přednášky

Když do Vietnamu přišla válka, mniši a mnišky stáli před otázkou, zda se držet kontemplativního způsobu života a meditovat v klášterech, nebo pomáhat těm, kteří trpí bombardováním. Byl jedním z těch, kteří se rozhodli pro obojí, a založil tak hnutí angažovaného buddhismu.

V roce 1969 vedl Nhất Hạnh buddhistickou delegaci na mírových jednáních v Paříži. Odmítl se však postavit na stranu kterékoliv z bojujících stran ve vietnamské válce, což vedlo představitele severního i jižního Vietnamu k zákazu vstupu do jeho rodné země a k exilu, který trval celých 39 let.

Jakožto plynně francouzsky mluvící, se uchýlil do Francie, kde pokračoval v učení, přednáškách a spisovatelské činnosti věnované Buddhově dharmě a všímavosti jako prostředku proti násilí, válce a klimatickým změnám. Otevřel také několik center pro praxi bdělé pozornosti.

V roce 1982 založil Plum Village, malou venkovskou usedlost, která se od založení do dnes rozrostla v největší buddhistický klášter v Evropě s více než 200 mnichy a mniškami, kteří žijí a praktikují ve čtyřech různých vesnicích rozesetých po francouzském venkově. Praxe bdělosti při každodenních činnostech, při chůzi, při práci, vědomé dýchání, fyzická relaxace, úsměv a láskyplné bytí – nejen to jsou základní pilíře zdejší praxe.

„Když si čistíte zuby, můžete si zvolit, jestli to budete dělat bděle… Čas na čištění zubů není čas ztracený. Je to také život. Nečistěte si zuby jen proto, abyste to měli za sebou. Těšte se z toho, že jste bdělí, a soustřeďte se na tento akt čištění zubů. Toto je umění žít.“ – Thích Nhất Hạnh, Umění žít, Omega 2019

Obecně sehrál Nhất Hạnh významnou roli při šíření konceptu a praxe mindfulness, neboli umění žít v přítomném okamžiku, které se na západě rozrostlo v početné mezinárodní hnutí.  Nhat Hanh cestoval po celém světě, hovořil o své tolerantní víře a vytvářel takzvané “všímavé komunity” (sanghy).

Napsal mnoho knih, které se těší velké popularitě jak mezi buddhisty, tak mezi nebuddhistickou veřejností. To je podle mého názoru způsobeno tím, že vždy předkládá praktická mentální cvičení či meditace a zároveň přenáší těžiště Buddhova učení do každodenních činností. Navíc toto všechno podává laskavým jazykem a velmi čtivým způsobem.

Thích Nhất Hạnh zemřel 22. ledna 2022 v důsledku zdravotních komplikací způsobených mozkovou mrtvicí z roku 2014.

Seznam jeho knih vydaných v češtině můžete najít zde.

Autor příspěvku: Jakub Machač

O buddhismus se zajímám již od střední školy a byl bych rád, aby lidé měli kde se o něm dozvědět něco víc a nad čím se zamyslet. Studuji sociologii, rád čtu knihy, zajímám se o vietnamskou a japonskou kulturu a cvičím taiči.

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Tibetské buddhistické kalendáře

Tibetské buddhistické kalendáře

Tibetské buddhistické kalendáře představují hluboce zakořeněnou tradici, která propojuje náboženské, kulturní a astrologické aspekty života v...

Šántidéva: Mistr cesty bódhisattvy

Šántidéva: Mistr cesty bódhisattvy

V kaleidoskopu duchovních tradic jasně září postava Šántidévy, významného indického mistra ze 7. století. Jeho životní příběh a učení představují...

Lhabab Düčhen

Lhabab Düčhen

Lhabab Düčhen neboli „Buddhův sestup z nebeské říše“, je posledním ze čtyř hlavních velkých buddhistických svátků – z tibetštiny düčhenů. Tyto...

Zpět na předchozí stránku

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest