Jedinečná 3D prohlídka buddhistického kláštera je online

autor: | 17. 05. 2018 | Pelmel

Organizace MOST ProTibet, která dlouhodobě podporuje vzdělání malých buddhistických mnichů a mnišek v indickém Himálaji, připravila unikátní virtuální 3D prohlídku, která zájemce zavede mezi zdi kláštera Ki ležícího blízko tibetských hranic. Neváhejte a pojďte se podívat.

Klášter Ki leží ve výšce 4.166 metrů nad mořem v údolí Spiti v indickém Himálaji. Organizace MOST ProTibet, která podporuje vzdělání místních buddhistických mnichů, se rozhodla vytvořit unikátní 3D prohlídku. Ukáže toto krásné místo široké veřejnosti a zároveň se pokusí získat finanční prostředky na zdravotní péči pro malé mnichy.

Jsem moc ráda, že se projekt 3D prohlídky kláštera Ki povedl uskutečnit. Přinášíme tak pohled do jednoho z nejkrásnějších klášterů v Himálaji i lidem, kteří se tam nemají možnost osobně podívat,” říká ředitelka organizace MOST ProTibet Jana Ďásková Neboráková.

MOST ProTibet připravoval 3D prohlídku několik let ve spolupráci s fotografem Martinem Pustelníkem a Michalem Novotným, který 3D prohlídku vytvořil. Martin Pustelník k projektu říká: “Klášter Ki je pro mě srdeční záležitostí. Na východy a západy slunce pozorované ze střechy kláštera vzpomínám dodnes. Pokud bych se měl vrátit do Indie, je to klášter, který bych opět musel vidět. Virtuální 3D prohlídka vznikla ještě bez sférické kamery, pěkně postaru, o to více jsem rád, že nyní po letech může spatřit světlo světa.“ A Michal Novotná dodává: “Bylo fajn na 3D prohlídce pracovat. Bral jsem to tak, že dělám něco dobrého a zároveň si můžu připomenout, jaké to v klášteře vlastně bylo,“ a vzpomíná při tom na svůj půlroční pobyt v Ki.

Údolí Spiti je himálajským regionem s množstvím tradičních klášterních škol. V zimě je celé údolí odříznuté a město s kvalitní nemocnicí je od kláštera vzdálené 200 kilometrů. Kvalita zdravotní péče je v oblasti Spiti na nízké úrovni, zdravotní osvěta je minimální a místní doktor není dostatečně kvalifikovaný. To představuje velká rizika, pokud někdo onemocní třeba i běžně léčitelnou chorobou.

Ve spolupráci s klášterem se MOST ProTibet rozhodl zvýšit povědomí o chorobách, hygienických návycích, preventivních opatřeních a zdravotní osvětě. Cílem projektu je
podpořit vyšetření dětí z klášterní školy kvalitním lékařem, zásobením vhodnými léky pro zimní měsíce a zvýšením informovanosti o prevenci.

Pomáháme malým mnichům k lepšímu vzdělání. V prvních letech naše pomoc směřovala hlavně ke zlepšení stravy a životních podmínek. Kvalita zdravotní péče je však stále na nízké úrovni. Klášter Ki zůstává celou zimu odříznutý od zbytku světa a kvalitní lékařská péče je nedostupná. Věřím, že díky výtěžku 3D prohlídky budeme moci zajistit alespoň základní lékařskou péči a léky pro malé i velké mnichy během celé zimy. Všem dárcům děkujeme!“ vysvětluje Jana Ďásková Neboráková, proč se MOST ProTibet rozhodl spojit 3D prohlídku s finanční sbírkou na podporu zdravotních projektů.

Nyní máte jedinečnou možnost! Prohlédněte si klášter na:
https://www.protibet.cz/kee/index.html

a přispějte na zdravotní péči dětí (sbírka probíha od 24.4.2018):
https://www.darujme.cz/projekt/1200921

MOST ProTibet, o. p. s. podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v indickém Himálaji a v Tibetu. Pomáhá tisícům tibetských dětí, seniorům, mnichům a mniškám a nomádským rodinám.

Redakce

Autor příspěvku: Redakce

Redakční články jsou překladem ze zahraničních článků či pochází z dalších dostupných zdrojů.

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Chyby, které vyplývají z hněvu

Chyby, které vyplývají z hněvu

Hněv je jednou z nejničivějších emocí, kterou může člověk zažít. Již před více než dvěma a půl tisíci lety varoval Buddha Šákjamuni před negativními...

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Stúpa Svájambhú se tyčí na vrcholu zeleného kopce v Káthmándú. Jedná se jedno o z nejposvátnějších buddhistických poutních míst světa. Tento dávný...

Zpět na předchozí stránku

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Reklama

Pin It on Pinterest