O vonných tyčinkách

autor: | 14. 11. 2022 | Pelmel

Vonné tyčinky přináší nejrůznější vůně, kterými můžeme vykouzlit příjemnou atmosféru ve svém domově. Také je ale můžeme darovat buddhům. Zvyk zapálení přírodních vůní je velmi starý a dokáže měnit naši náladu. Některé vůně nám mohou pomoci zklidnit mysl, jiné nám pro změnu mohou dodat energii. Vonné tyčinky nám tedy mohou být nápomocné nejen během náboženských obřadů.

Vonné tyčinky mohou mít mnoho odlišných vůní ale i mnoho podob. Mohou být vytvořené s bambusovou štěpinou i bez ní, může se jednat o jehlánky (či též františky), ale najdeme i vonné provázky. Doutnající složku tvoří pasta z vonných přísad, jež při hoření uvolňují vonné látky.

První záznamy o zapalování vůní pochází z doby Egypta. Během 5. dynastie (2345 – 2494 př. n. l.) bylo dochované použití prvního kadidla. Slovo „kadidlo“ v latině doslova znamená „pálit“. Ve starověkém Egyptě pálili kněží kadidlo při posvátných obřadech. Tento zvyk se rozšířil do celého světa. Kadidlo se v některých asijských zemích, jako je Nepál, Indie, Pákistán a Bangladéš, nazývá “Agarbatti” nebo “Dhoop“.

Složení vonných tyčinek

Vonné tyčinky se často vyrábí v souladu s ájurvédskými zásadami, kde jsou klíčové složky rozděleny do pěti různých kategorií podle živlu:

  • voda: stonky a větve (např. kadidlo)
  • země: kořeny (např. kurkuma)
  • oheň: květy (např. hřebíček)
  • vzduch (či též vítr): listy (např. pačuli)
  • éter: plody (např. badyán)

Tyčinky se obvykle skládají z aromatického vonného materiálu a hořlavého pojiva, které umožňuje kadidlu hořet a vytvářet kouř. Konkrétní složky v kadidlových tyčinkách se liší podle regionů a výrobců. Mohou obsahovat různé pryskyřice, kůry, květy, semena a kořeny. Mezi konkrétní příklady aromatických složek patří santalové dřevo, myrha, skořice, kadidlo apod.

Pořiďte si kvalitní vonné tyčinky

I hořlavé pojivo v tyčinkách se může lišit. Obvykle se používá dřevěné uhlí nebo dřevěný prášek, ale při výrobě tibetských vonných tyčinek se jako hořlavý pojivový materiál používá rostlinná pryskyřice a bylinný prášek.

Parfémované složky v kadidle se běžně nazývají masala. Tento termín si možná spojujete s vařením, ale znamená jednoduše směs rozemletých přísad.

Vše v kadidlových tyčinkách je z přírodních materiálů. Obvykle se piliny ze dřeva stromu machilus (roste zejména v Asii) rozemelou na pastu s dřevěným uhlím a přírodními vonnými složkami. Touto pastou se pak natírá horní část bambusových tyčinek a vznikají tak vonné tyčinky.

Tibetské vonné tyčinky

Tibetské vonné tyčinky jsou často speciální meditační vůně, které se připravují v přísném souladu s tibetskou buddhistickou tantrou. Na rozdíl od běžných vonných tyčinek, které obsahují piliny a dřevěné uhlí, jsou tibetské kadidelnice vyrobeny z rostlinné pryskyřice a bylinného prášku.

Rostlinná pryskyřice s vysokou mírou absorpce poskytuje vonné tyčince velkou schopnost udržet si vůni. Bylinný prášek podporuje absorpci. V tyčinkách se využívají i vonné oleje či malé množství barvy pro sladění barev.

Pro tibetské vonné tyčinky je též typické, že se nepoužívá nosná bambusová štěpina. Tvar tyčinek vzniká pomocí formy na lisování.

Výhody pálení vonných tyčinek

Vonné tyčinky se po staletí používají při náboženských rituálech v nejrůznějších kulturách. Ačkoli je výzkum jejich zdravotních přínosů omezený, máme spoustu dobrých důvodů, proč je používat. Níže uvádíme některé hlavní způsoby využití a přínosy vonných tyčinek.

Meditace

Někdy se vonné tyčinky používají jako podpora meditace. Vhodně zvolená vůně může podpořit koncentraci a zklidnit mysl. Za tímto účelem se doporučuje vůně santalového dřeva či lotosu.

Pročištění vzduchu

Pomocí vonných tyčinek můžete pročistit svůj domov. Je to také rychlá metoda, jak se zbavit nežádoucích pachů v místnosti. Použití vonných tyčinek vám dodá svěží očistný pocit a přináší dojem nových začátků. Protože některé květinové tyčinky nesou antibakteriální vlastnosti, můžete je použít i k odstranění různých patogenních bakterií ze vzduchu (např. se doporučuje Nag Champa)

Štědrost

Zapálení vonné tyčinky a darování vůně osvíceným bytostem je možný způsob, jak trénovat štědrost a získat příznivé karmické otisky.

Relaxace

Výzkumy prokázaly, že některé vůně jako je kadidlo, santalové a cedrové dřevo, mají uklidňující účinek na náš nervový systém a uvolňují naši mysl i tělo.

Snížení stresu a úzkosti

Studie naznačují, že pálení vonných tyčinek snižuje tělesnou aktivitu včetně frekvence srdečního tepu a dýchání. To vede ke zmírnění stresu a úzkostných stavů.

Podpora kreativity

Některé vůně pomáhají stimulovat kreativitu a zlepšují duševní zdraví. Předpokládá se, že tyčinky z dřeva oklářky, citronové vůně, geranium a ylang-ylang zvyšují soustředění a zlepšují také koncentraci. Mohou být užitečné při práci či studiu.

Pomoc při usínání

Nespavost je v dnešní době stále častějším neduhem. Protože některé vůně jsou spojovány s podporou spánku – zejména ty, která jsou vyrobeny z levandule, vousatky a heřmánku. Navozují odpočinek pro zaneprázdněnou mysl a mohou pomoci usnout.

Léčebné využití

Účinek sladkých vůní vznikajících z kouře kadidla údajně uvolňuje v mozku zdravé hormony, jako je serotonin. Serotonin je přirozený stabilizátor nálady, který pomáhá při spánku, jídle a trávení. Je také zodpovědný za snížení deprese, bolestí hlavy a úzkosti.

Jak zapalovat vonné tyčinky?

Abyste mohli kadidlové tyčinky nechat hořet, musíte je nejprve jemně zapálit. K zapálení špičky vonných tyčinek použijete zapalovač nebo zápalku. Jakmile je špička rozhořená, jemně plamen mávnutím uhaste případně sfouknete. Kadidlo pak bude žhnout a pomalu vytvářet vonný kouř.

Doba hoření vonné tyčinky se odlišuje podle její délky a tloušťky. Průměrná doba hoření vonné tyčinky se pohybuje mezi 50 a 90 minutami. Po dohoření kadidlo samo zhasne.

Vzhledem k tomu, že vonné tyčinky přirozeně představují nebezpečí požáru, je třeba při pálení tyčinky využít stojan na vonné tyčinky. Stojan pomáhá zadržet hořící tyčinku a její popel. Vždy umístěte stojan na nehořlavý povrch a nikdy nenechávejte hořet tyčinky bez dozoru.

Redakce

Autor příspěvku: Redakce

Redakční články jsou překladem ze zahraničních článků či pochází z dalších dostupných zdrojů.

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Stúpa Svájambhú se tyčí na vrcholu zeleného kopce v Káthmándú. Jedná se jedno o z nejposvátnějších buddhistických poutních míst světa. Tento dávný...

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest