Výstava buddhistického umění v Třeboni

autor: | 13. 07. 2022 | Pelmel

V jižních Čechách najdete výstavu, která zaujme každého buddhistu. V třeboňské vodárenské věži se nachází Galerie buddhistického umění, kde najdete unikátní sbírku 140 thangk a maleb. Thangky pochází z Mongolska, Tibetu, Japonska a Číny.

Již samotná budova vodárny je impozantní. Věž byla vybudovaná v roce 1909 známým architektem Janem Kotěrou. V rovinaté krajině je 32 metrů vysoká věž nepřehlédnutelná. V roce 2005 věž pronajal Milan Klečka, který ji zrekonstruoval a pořídil zde stálou expozici. Slavnostní otevření Galerie pak proběhlo 19. května 2013 za přítomnosti Jeho Ctihodnosti Chamba Lamy D. Čojdžamce, vedení velvyslanectví Mongolska v ČR a českých politiků.

Oválný tvar vodárny vytváří unikátní prostor, kde vynikají velké thanky, které dosahují i několika metrů. Množství thangk je vskutku dechberoucí. Najdeme na nich buddhy, bódhisattvy či hněvivá božstva v nejrůznějších podobách. Thangky pochází především z doby od 18. do první poloviny 20. století.

Výstava je otevřená pouze o víkendech letních měsíců. Vždy v celou hodinu je možný vstup s průvodcem, který vám sbírku představí. Konkrétní možnost prohlídky najdete zde.

U vodárny je přilehlý i meditační park “Zahrada soucitu”. Tento park je otevřený stále. Najdete na něm sošku ženské bódhisattvy soucitu Kuan Jin. V parku se nachází i památník věnovaný obětem 2. světové války.

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Chyby, které vyplývají z hněvu

Chyby, které vyplývají z hněvu

Hněv je jednou z nejničivějších emocí, kterou může člověk zažít. Již před více než dvěma a půl tisíci lety varoval Buddha Šákjamuni před negativními...

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Poznejte Nepál: Stúpa Svájambhú

Stúpa Svájambhú se tyčí na vrcholu zeleného kopce v Káthmándú. Jedná se jedno o z nejposvátnějších buddhistických poutních míst světa. Tento dávný...

Zpět na předchozí stránku

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest