O pekle

autor: | 20. 07. 2020 | Pelmel

S konceptem pekla se setkáme ve východních i západních náboženstvích. O peklu hovoří nejenom křesťanství, ale i islám či buddhismus. Přestože se podoba pekla v různých náboženských systémech liší, má i ledacos společného.

O peklu se obvykle hovoří jako o místu, kam jde lidská duše po smrti, pokud v životě spácháme opravdu zlé skutky. Křesťanství čerpá informace o peklu zejména z Nového zákona, přesto podrobný popis pekla v samotné Bibli nenajdeme. Peklo se popisuje jako prostor věčného ohně a temnoty, kde je slyšet pláč a skřípění zubů. Jedná se o konečné místo pro ty, kdo se odvrátili od Boha. V pekle jsou padlí andělé a všichni lidé, kteří umírají bez pokřtění či po spáchání těžkého hříchu. Utrpení v pekle má být věčné.

V buddhismu se považuje peklo za jedno z šesti možných sfér, ve kterých se mysl může zrodit. Pekelná sféra přináší největší možné utrpení a je výsledkem špatných činů, kterých jsme se v předchozích zrození dopustili. Buddhistická učení přináší podrobné popisy pekla. Existuje více typů pekel, přičemž se rozlišují především pekla horká a mrazivá.

V horkých peklech bytosti čelí nesnesitelným vroucím plamenům. V některých se bytosti stále dokola navzájem sekají, zabíjejí a poté oživují. Jinde jsou bytosti drcené a pak oživované. V dalším horkém pekle se vlévá roztavený bronz do těl bytostí a spalují se jejich vnitřní orgány, pak jsou propíchnuté kopím. Bytosti jsou v horkém pekle i vařené v kotli s roztaveným kovem.

V mrazivých peklech se bytosti třesou a drkotají zuby, protože trpí nesnesitelnou zimu. V některých peklech mají bytosti pokrytá těla puchýři a jejich pokožka praská. Učení popisují i další druhy pekel. Nemusí se však jednat o konkrétní místo. Peklem může být samotný stav mysli, který lze prožívat kdekoliv.

Mezi peklem, které známe z křesťanských tradic a peklem podle buddhistických učení tedy existuje mnoho podobností. Liší se však v tom, že zrození v pekelné sféře není podle buddhismu věčné. Život v pekle je omezený, ale trvá nesmírně dlouho, v přepočtu miliony pozemských roků. Křesťanství používalo představu pekla k dosažení vlastní cílů. Bytosti jsou k pobytu v pekle odsouzeny za to, že se vzdálily Bohu a nenásledují cestu křesťanství. S něčím takovým se v buddhismu nesetkáme. Zrození v pekle je přirozený důsledek naší negativní nahromaděné karmy a je přitom jedno, zda jsme či nejsme buddhistou.

Podle buddhismu jsme již všichni v peklech v některém z minulých zrození byli. Je možné, že se do některého z pekel v jednom z dalších zrození opět podíváme. I proto je důležité zaměřit se na to, abychom se nyní chovali eticky správně a pracovali na tom, abychom se stali lepšími bytostmi.

Vít Kuntoš

Autor příspěvku: Vít Kuntoš

Buddhismus představuje stále důležitější část mého života, a tak jsem se rozhodl vytvořit tyto webové stránky či knížku Buddhismus v otázkách a odpovědích. Kromě toho se věnuji vedení sekulárních meditačních tréninků, astrologii či včelaření 🙂

Tento článek mohl vzniknout díky štědrosti podporovatelů BuddhaWebu!
Staňte se i vy podporovatelem a získejte za to bonusový obsah.
DĚKUJEME 🙏🙏🙏

Další články

Vlastnosti těla a mysli

Vlastnosti těla a mysli

Nakladatelství Dharmagaia vydala novou knihu Blaženost vnitřního ohně od Lamy Thubtena Ješe. Tato kniha rozhodně stojí za pozornost, protože se...

Osm poutních míst buddhismu

Osm poutních míst buddhismu

Buddha Šákjamuni během svého života cestoval velkými vzdálenostmi, přinášejíc přitom obrovské množství prospěchu. Existuje mnoho míst, která jsou...

Košík

Doporučujeme

PODPOŘTE PROVOZ BUDDHAWEBU:

Přidejte se na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Nový článek na email

Buddhistický e-shop

Reklama

Pin It on Pinterest